Kronik fizyolojik stres uygulamasının sıçan ovaryumlarında foliküler gelişim ve oosit rezervi üzerine etkileri:IGF1, AMH ve BCL-2'nin rolü
Effect of chronic physiological stress on the follicular development and oocyte reserve in female rat ovary: role of IFG-1, amh and BCL-2
  1. Tez No: 482749
  2. Yazar: DENİZ MURATOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİKE SAPMAZ METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Histoloji ve Embriyoloji) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Stres, günümüz modern toplumlarını fizyolojik ve psikolojik olarak etkileyen en önemli dış faktör haline gelmiştir. Bu çalışmadaki amacımız, kronik fizyolojik stresin dişi ratlarda davranış parametreleri, östrus siklusu ve ovaryumlarda foliküler gelişim ile ilişkili IGF-1, AMH ve Bcl-2 proteinlerinin ifadeleri üzerine etkilerini ortaya koymaktır. Yirmi dört adet Sprague dawley türü dişi sıçan kullanılarak; 1. grup: kontrol grubu (n=12) ve 2. grup: stres grubu (n=12), (immobilizan kısıtlama stresi, 5 gün/hafta, 1 saat/gün, 8 hafta) olmak üzere iki grup oluşturulmuştur. Her iki gruptan da sekiz hafta boyunca vajinal smear örnekleri alınmıştır. Deney sonunda tüm denekler, metöstrus fazında davranış testlerine tabi tutulup, diöstrus fazında sakrifiye edilmişlerdir. Alınan ovaryum doku örnekleri tartılıp işlemlendirildikten sonra histolojik (H+E, Masson Trikrom) ve immünohistokimyasal (IGF-1, AMH, Bcl-2) olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Stress has become the most important external factor that physiologically and psychologically affects today's modern societies. Our aim in this study is to demonstrate the effects of chronic physiological stress on the behavioral parameters, oestrous cycle and the expression of IGF-1, AMH and Bcl-2 proteins which are associated with follicular development in the ovaries of female rats. Twenty-four Sprague-Dawley female rats were used and divided in the two groups: 1st group: control group (n = 12) and 2nd group: stress group (n = 12), (immobilization restriction stress, 5 days/week, 1 hour/day, 8 weeks). Vaginal smear samples were taken from both groups for eight weeks. At the end of the experiment, all animals were subjected to behavioral tests in the metrostus phase and were sacrificed in the diestrus phase. After weighing and processing, the ovarian tissues were examined by histologically (H+E, Masson's trichrome) and immunohistochemically (IGF-1, AMH, Bcl-2).