Deneysel metabolik sendromda metformin uygulamasının koklear fonksiyonlar üzerine etkisinin elektrofizyolojik ve ultrastruktürel olarak değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of metformin on cochlear functions electrophysiologically and ultrastructurally in experimental metabolic syndrome
  1. Tez No: 482764
  2. Yazar: ZÜLEYHA DİLEK GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Metabolik sendrom, insülin direnciyle başlar, abdominal obezite, glukoz intoleransı veya diabetes mellitus, dislipidemi, hipertansiyon ve koroner arter hastalığı gibi sistemik bozukluklar ile karakterize bir hastalıktır. Bu komponentler, dokularda hasar oluşturmakta ve dokuların işlevselliği yitirilmektedir. Çalışmamızda deneysel olarak fruktoza bağlı metabolik sendromun işitme sistemini nasıl etkilediği ve Metforminin etkisi araştırılmıştır. Çalışmamızda işitmesi normal olarak değerlendirilen, 32 adet (64 kulak) pigmente Hartley cinsi genç-erişkin kobaylar rastgele 4 gruba ayrıldı. Kontrol grubu (Grup 1), metabolik sendrom oluşturulan fruktoz grubu (Grup 2), metformin grubu (Grup 3) ve Fruktoz+Metformin grubu (Grup 4) olarak planlandı. Elektrofizyolojik ölçümler 4 hafta boyunca 0,gün, 3.gün, 10.gün ve 28.gün yapıldı. Kan glukoz, lipit ve insülin düzeyleri, vücut ağırlıkları 0,gün, 2.gün, 3.gün, 10.gün ve 28.gün bakıldı. Kobaylar 4. haftada ölçümler tamamlandıktan sonra dekapite edilerek, alınan kan ve doku örneklerinde biyokimyasal ve histopatolojik değerlendirmeler yapıldı.
Özet (Çeviri)
Metabolic syndrome is characterized by systemic disorders such as insulin resistance, abdominal obesity, glucose intolerance or diabetes mellitus, dyslipidemia, hypertension and coronary artery disease. These components damage the tissues and the function of the tissues is lost. In our study, the effect of fructose-linked metabolic syndrome on hearing system and the effect of metformin were investigated experimentally. In our study, thirty-two (64 ears) pigmented Hartley young-adult guinea pigs with normal hearing were randomly divided into 4 groups. Group 1 was control group, group 2 was metabolic syndrome named fructose group, group 3 was metformin group and group 4 was fructose + metformin group. Electrophysiological measurements were made in 0. day, 3rd, 10th and 28th days for 4 weeks. Blood glucose, lipid and insulin levels, body weights were done in 0. day 2nd, 3rd, 10th and 28th days. Biochemical and histopathologic evaluations were performed on blood and tissue specimens taken after decapitation of the guinea pigs at the 4th week.