Farklı KOH tedavi protokollerinde endometrial semaforinlerin cevabı:İn vitro çalışma
Response of endometrial semaphorins in different COH treatment protocols: In vitro study
- Tez No: 482799
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ UYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
AMAÇ: Semaforinler aksonal rehberlik molekülü olarak tanımlanmış daha sonra nöronal olmayan dokularda da bulunmuştur. Semaforin ailesinin anjiyogenez, adezyon ve invazyondaki rolleri ile epitelyal-stromal iletişim ve implantasyon sırasında bir rehberlik mekanizmasını içeren birçok potansiyel fonksiyonları mevcuttur. İmplantasyon sırasında adezyon, invazyon ve anjiyogenez major fizyolojik değişiklik olup, implantasyon penceresinde semaforin 3 aile homologlarının azaldığı gösterilmiştir. Endometriyum hücrelerinde SEMA azalmasının, implantasyona dayalı infertilitede yararlı olabileceği düşünülmektedir. Bu amaçla çalışmamızda ovulasyon indüksiyonunda kullanılan letrozol (L), gonadotropin (Gn) ve büyüme hormonu (BH) ilaçlarının endometriyumda salgılanan sınıf 3 semaforinleri değiştirip değiştirmediği in vitro koşullarda araştırılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: CRL-1671 insan endometrial epitel hücre hattı kullanılarak in vitro ilaç etkilerine bakılmıştır. Kontrol grubu 1.Grup olmak üzere toplam 6 grup oluşturulmuştur. 2.Grup BH, 3.Grup Gn, 4.Grup BH+Gn, 5.Grup L+Gn, 6.Grup L+Gn+BH'dir. İlaç kombinasyonları klinik uygulamalara uygun protokoller doğrultusunda BH 1., 4. ve 8. günlerde, L ilk 5 gün, Gn 8 gün boyunca (L ile uygulandığında doz 1/3 azaltılıp 3. günden itibaren) uygulanmıştır. İlaç uygulama sonrası immunohistokimya ve immunofloresan boyama yapılmış ve örnekler 200x büyütmede değerlendirilmiştir. Her bir preparat için rastgele seçilmiş 5 alanda her 100 hücre içinde pozitif boyanan hücreler boyanma şiddetleri (i); hafif (1)(+), orta (2)(++) ve şiddetli (3)(+++) olacak şekilde sayılarak HSCORE değerleri belirlenmiştir [HSCORE: ∑Pi (i+1) (Pi: % pozitif boyanmış hücre sayısı; i: boyanma şiddeti)]. Sonuçlar One-way ANOVA istatistiksel testi ile değerlendirilmiş, istatistiksel olarak p değeri 0.05'ten küçük elde edilen karşılaştırmalar istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir (*p0.05). BH+Gn grubu BH+Gn+L grubu ile karşılaştırıldığında; istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05). SONUÇ: Büyüme hormonunun insan endometrial epitel hücre hattındaki semaforin 3A, 3E ve 3F'yi azalttığı gösterilmiştir. Letrozol ve gonadotropinlerin bu etkiye katkı sağlamadığı gösterilmiştir. Ayrıca büyüme hormona letrozol eklemenin bu noktada bir üstünlüğü olmadığı ve gonadotropinlerle letrozol yerine büyüme hormonu tercih etmenin bu noktada daha üstün olduğu gösterilmiştir. İmplantasyonda azaldığı gösterilen semaforinlerin BH ile azalması, BH'nin implantasyonu arttırdığını desteklemektedir. Öte yandan bu sonuç yeni çalışmalarla desteklendiği takdirde, implantasyona dayalı infertilitesi olan kadınlarda ovulasyon indüksiyonu amaçlı kullanılan ilaç kombinasyonu seçiminde tercih üstünlüğü sağlayabilir, ilaç geliştirme ve ilaç keşfi amaçlı araştırmalara ışık tutabilir. ANAHTAR KELİMELER: letrozol, büyüme hormonu, gonadotropin, endometriyum, semaforin.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Semaphorins have been identified as axonal guidance molecules and later found in non-neuronal tissues. The semaphorin family has many potential functions including angiogenesis, adhesion and invasive roles, and a guidance mechanism during epithelial-stromal communication and implantation. Adhesion, invasion and angiogenesis during implantation are major physiological changes, and semaphorin 3 family homologs have been shown to decrease in the implantation window. It is thought that SEMA reduction in endometrial cells may be beneficial in implantation-based infertility. For this purpose, we investigated in vitro conditions that letrozole (L), gonadotropin (Gn) and growth hormone (GH) drugs used in ovulation induction in our study altered class 3 semaphorins secreted in the endometrium. MATERIALS AND METHODS: In vitro drug efficacy was determined using the CRL-1671 human endometrial epithel cell line. A total of 6 groups were formed, the control group being the first group. Group 2 GH, Group 3 Gn, Group 4 GH + Gn, Group 5 L + Gn, Group 6 L + Gn + GH. Drug combinations were applied to the clinical applications in accordance with appropriate protocols on days 1, 4 and 8 on GH, 5 days on L, 8 days on Gn (reduced by 1/3 when applied with L and on day 3). Immunohistochemistry and immunofluorescence staining were performed and the samples were evaluated at 200x magnification. Staining intensity (i) of positive stained cells in every 100 cells in 5 randomly selected 5 sites for each preparation; HSCORE values were determined as being mild (1) (+), moderate (2) (++), and severe (3) (+++), [HSCORE: ∑Pi (i + 1) (Pi:% of cells stained positive; i: staining intensity)]. The results were evaluated by One-way ANOVA statistical test. Statistically, p values less than 0.05 were considered statistically significant (* p 0.05). When the group GH + Gn is compared with the group GH + Gn + L; there was no statistically significant difference (p> 0.05). CONCLUSION: Growth hormone has been shown to reduce semaphorin 3A, 3E and 3F in the human endometrial epithel cell line. Letrozole and gonadotropins have been shown to not contribute to this effect. It has also been shown that the growth hormone letrozole joint has no superiority at this point and that it is better to choose growth hormone instead of letrozole with gonadotropins. Reduction of the indicated semaphorins by implantation supports GH's implantation. On the other hand, if this result is supported by new studies, women with implantation-based infertility can provide preference in the selection of drug combinations used for ovulation induction, and can shed light on research for drug development and drug discovery. KEYWORDS: letrozole, growth hormone, gonadotropin, endometrium, semaphorin.