İki ve üzeri in vitro fertilizasyon denemesi yapılan düşük over rezervli hastalarda in vitro fertilizasyon sonuçlarının retrospektif değerlendirilmesi ve karşılaştırılması
Retrospective evaluation and comparison of in vitro fertilization results in patients with LOW-over reserves in TWO and more in vitro fertilization tests
- Tez No: 571852
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
AMAÇ: Düşük over rezervi (DOR) nedeni ile IVF tedavisi uygulanan hastalarda çeşitli ilaç protokolleri mevcuttur. Sıklıkla kullanılan agonist ve antagonist tedavi protokolleri arasında gebelik sonuçları açısından fark yoktur ancak tedavilerin bireyselleştirilmesi ön plandadır ve bu doğrultuda protokollere adjuvan olarak letrozolün eklenmesi söz konusudur. Çalışmamızın amacı literatür doğrultusunda önce antagonist, sonrasında antagonistle birlikte letrozol kullanmış olan hastaların tedavi sonuçları arasında farklılık olup olmadığını değerlendirmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Kliniğimizde, 01/2017- 12/2018 tarihleri arasında ESHRE-Bologna kriterlerine uygun olarak DOR tanısı nedeni ile tüp bebek tedavisine alınan 246 olgu dosyası retrospektif olarak incelendi. Önce antagonist siklus, sonrasında letrozol kombine antagonist siklus yapılmış 41 hasta çalışmamıza dahil edildi. Hastaların birbirinden farklı ardışık siklusları karşılaştırıldı. DOR tanısı dışında ek infertilite nedeni olan ve sadece bir siklus tedavi denenmiş hasta grupları hariç tutulma kriteri olarak belirlendi. BULGULAR: Hastaların demografik verilerinde kadın yaş ortalaması 34.3, infertilite süresi ortalaması 7.4 yıl olarak saptanmıştır. Antagonist protokolde bazal serum değerleri ortalaması FSH 11.24 IU/L, LH 4.64 IU/L, östradiol 39.69 ng/L, TSH 1.49 IU/L ve AMH 0.68 ng/ml' dır. İndüksiyonda kullanılan gonadotropin dozu letrozol kullanımında belirgin düşük saptanmıştır (p=0.001).
Özet (Çeviri)
AIM: There are various drug protocols in patients who underwent IVF treatment because of low ovarian reserve. There is no difference between the commonly used agonist and antagonist treatment protocols in terms of pregnancy outcomes, but the individualisation of the treatments is in the forefront, and in this respect, the addition of letrozole as an adjuvant to the protocols. The aim of our study was to evaluate whether there was any difference between the results of treatment of the patients who had first used antagonists and then letrozole together with the antagonist. MATERİAL AND METHOD: In our clinic, 246 cases of tube infant treatment were evaluated retrospectively in accordance with ESHRE-Bologna criteria. First 41 antagonistic cycles and letrozole combined antagonist cycles were included in our study. Different successive cycles of the patients were compared. The criterion for exclusion of patient groups with additional infertility reason and only one cycle of treatment was determined. RESULTS: The mean age of women in the demographic data of the patients was 34.3 years and the mean duration of infertility was 7.4 years. The basal serum values in the antagonist protocol were FSH 11.24 IU / L, LH 4.64 IU / L, estradiol 39.69 ng / L, TSH 1.49 IU / L, and AMH 0.68 ng / ml. The dose of gonadotropin used in induction was significantly lower in letrozole use (p = 0.001).