Yoyo IRT 1 testinin ergobisiklet ve koşu bandına uyarlanması
Adaptation of yoyo IRT 1 test to ergocycle and treadmi̇ll test
  1. Tez No: 482834
  2. Yazar: SERRA AYŞE ÇAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAVUZ TAŞKIRAN, PROF. DR. MUSTAFA KAMİL ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Bu çalışma, Yo-Yo Irt 1 (YOYO Intermittant Recovery Test 1) testi değerlerinin laboratuvar ortamında incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya en az 2 yıl sporcu geçmişi olan ve haftada 3 gün düzenli olarak antrenman yapan ve Pendik Spor Kulübü U19 takımında profesyonel olarak oynayan 20 sporcu kendi rızaları ile dahil edilmiştir. Yöntem: Testlerin ölçümleri için RS400 marka nabız ölçer, Monark marka 939 E model otomatik programlı ergobisiklet, Tracmaster marka TMX425CP model koşu bandı, Cosmed marka Fitmate GS model solunum fonksiyonu metabolizma ölçer ile MedGraphics oksijen analizörü kullanılmıştır. Sporculara, Yo-Yo Irt 1 protokolü benzeri bir protokol ile ergobisiklet ve koşu bandı testi son olarak da Bruce test protokolü uygulanmıştır. Uygulan bu uygulamadan elde edilen VO2maks ve KAS değerleri Yo-Yo Irt 1 test değerleri ile karşılaştırılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde SPSS 24 paket programı kullanılarak sonuçların kestirimi için ölçümler arası farklılığın test edilmesinde (ANOVA) varyans analizi ve farkın belirlenmesi için de Benferroni fark testi uygulanmıştır. Bulgular: Karşılaştırmalar sonucunda tüm testler arasında farklılıklar bulunmuştur. VO2maks değerlerine göre Yo-Yo Irt 1 testi ile ergobisiklet ve Koşu bandı testleri arasında anlamlı fark bulunmuştur. Kalp atım sayısına bakıldığında ise Yo-Yo IRT 1 testi ile ergobisiklet ve Koşu bandı testleri arasında anlamlı fark bulunmuştur. Sonuç: Sporcuların alan ve laboratuvar testlerine verdiği cevaplar sonucunda; Yo-Yo Irt 1 testi koşulan mesafe, VO2maks ve KAS ile ergobisiklet, koşu bandı ve Bruce testlerinden elde edilen sonuçlarıyla arasındaki ilişki anlamlı bulunmamıştır. Bu yüzden uyguladığımız ergobisiklet ve koşu bandı testlerinin Yo-Yo Irt 1 testi yerine kullanılamayacağı saptanmıştır. Anahtar Kelime; Yo-Yo Irt 1, Koşu bandı, Ergobisiklet, KAS, Vo2maks
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to adapt the Yo-Yo Irt1 field test to ergocycle and treadmill in the laboratory conditions. For this purpose, 20 male athletes with at least two years athletic background and doing regular training were included from Pendik Sports Club U19 Football team with their consent. Method: We used mark of the Polar, RS400 and RS800 pulse meter, Monark mark 939 E models automatically programmed ergocycle, Tracmaster TMX425CP model treadmill, Cosmed Fitmate GS models function metabolism and Medgraphics mark oxygen analyzer for test measurements. Yo-Yo Irt 1 test and adapted ergobycle, treadmill test and Bruce VO2max tests consecutively was administered 48 hours. We also collected maxVO2 and HR values of the participants. In order to analyze collected data, we used SPSS 24 software. ANOVA variance analysis was used to test difference between measurements and Bonferroni was used to determine difference. Result: According to maxVO2 results significant difference was found between Yo-Yo Irt 1 test and ergocycle and, Yo-Yo Irt1 test treadmill. According to HR results significant difference was found between Yo-Yo Irt 1 test and ergocycle and, Yo-Yo Irt1 test treadmill. Conclusions: Considering athletes' responses to field and laboratory tests there were no significant relationship between Yoyo test and adapted ergocycle and treadmill and Bruce maxVO2 tests. For these reasons mentioned adapted tests cannot be used instead of Yoyo IRT 1test. Key Words; Yo-Yo, treadmill, Ergocycle, HR, Vo2max