Kadın hentbolcularda menstrual ve erken foliküler fazda uygulanan YO-YO aralıklı toparlanma testine verilen fizyolojik yanıtların karşılaştırılması
Comparison of physiological response to the YO-YO intermittent recovery test applied in menstrual and early follicular phase in female handball players
  1. Tez No: 817593
  2. Yazar: FATOŞ ARLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADİ ÖN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırmanın amacı, kadın hentbolcularda menstruasyonun benzer östrojen ve progesteron seviyelerinde kadın hentbolcularda performansı etkisini araştırmaktır. Araştırmaya Türkiye Hentbol 1. Lig B grubunda oynayan 15 gönüllü kadın sporcu (yaş: 18,40±1,76 yıl, kilo: 61,20±5,51 kg, boy: 169,07±2,96 cm) katılmıştır. Katılımcılara menstrual dönemde (regl) ve erken foliküler dönemde Yo-Yo Aralıklı Toparlanma Testi (Yo-Yo IRT I) uygulanmıştır. Testler sonrasında Laktik asit (La) değerleri ve Maksimum Oksijen Tüketim miktarları (VO2max) ölçülmüştür. Araştırmada ölçümler sonunda elde edilen verilerin analizinde IBM SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırmaya katılan kadın sporcuların menstruasyon dönemi (13,48±2,78 mmol•L-1) ile erken foliküler faz dönemi (13,56±2,42 mmol•L-1) arasında laktik asit açısından anlamlı bir farklılık olmadığı saptanmıştır (p>0,05). Maksimum oksijen (VO2max) tüketiminde menstruasyon dönemi (42,34±0,84 ml/kg/dk) ile erken foliküler faz dönemi (42,58±0,95 ml/kg/dk) arasında istatistiki açıdan anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the effect of menstruation on the performance of female handball players at similar estrogen and progesterone levels. Fifteen volunteer female athletes (age: 18,40±1,76 years, weight: 61,20±5,51 kg, height: 169,07±2,96 cm) playing in Turkish Handball 1st League B group participated in the study. Yo-Yo Intermittent Recovery Test (Yo-Yo IRT I) was applied to the participants in the menstrual period (menstruation) and early follicular period. Lactic acid (La) values and Maximum Oxygen Consumption amounts (VO2max) were measured after the tests. IBM SPSS 22.0 package program was used in the analysis of the data obtained at the end of the measurements. It was found that there was no significant difference in terms of lactic acid between the menstrual period (13,48±2,78 mmol•L-1) and the early follicular phase (13,56±2,42 mmol•L-1) of the female athletes participating in the study (p >0,05). It was determined that there was no statistically significant difference in maximum oxygen (VO2max) consumption between the menstrual period (42,34±0,84 ml/kg/min) and the early follicular phase period (42,58±0,95 ml/kg/min) (p>0,05).