Sporcu çocuklarda yoğun aralıklı yüklenmelerin kalp fonksiyonları ve efor kapasiteleri üzerine etkisi
Effect of high intensity interval training on heart function and effort capacity in athlete children
  1. Tez No: 482839
  2. Yazar: DURMUŞ SAMET KÖSEMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı sporcu çocuklarda yoğun aralıklı yüklenmelerin kalp fonksiyonları ve efor kapasitesi üzerine etkisini belirlemektir. Yöntem: Araştırmada İstanbul Küçükçekmece ilçesinde çeşitli futbol kulüplerinde oynayan yaş ortalamaları 16,8±1,2 olan 19 erkek katılımcıya 8 hafta, haftanın 3 günü günde 1 saat olacak şekilde yoğun aralıklı yüklenme antrenmanı (250 m-400 m-650 m- 950 m koşu mesafelerinin maksimalleri ile %60,%70,%80 yüklenme şiddetiyle piramidal olarak) yaptırılmıştır. Çalışmaya katılan sporcular egzersiz öncesi ve egzersiz sonrası Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde EKG, ekokardiyografi ve efor testlerinden geçirilmiştir. Elde edilen verilerin istatistiksel analizlerinde kalp fonksiyonları ve efor testi sonuçlarının ön test ve son test karşılaştırılmasında iki ölçüm arasındaki farkın belirlenmesinde Paired Samples T testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the effect of high intensity interval training on cardiac functions and effort capacity on athlete children. Method: In this research, athlete children aged between 15-18, playing for a variety of football clubs in Kucukcekmece, Istanbul are examined for 8 weeks. Children footballers are had high intensity interval training (250 m-400 m-650 m-950 m with pyramidal force of 60%, 70%, 80% loading with maximum of running distances) 3 days a week, 1 hour a day done. Athletes who participated in trainings, are tested on EKG, ecocardiograph and effort capacity tester before and after workout in Kocaeli Research and Application Hospital. Paired Samples T test is implemented to find our differences between before-after results of cardiac functions and effort capacity. In the statistical analysis of acquired datum, standard deviation and arithmetic mean is used for comparison.