Lisanslı U18 basketbolcuların sosyal duygusal öğrenme düzeyleri ile akademik başarı düzeylerinin incelenmesi (Ankara ili örneği)
Investigation of social emotional learning levels and academic success levels of licensed U18 basketball players (Example of Ankara)
- Tez No: 591238
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLVİYE BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Türkiye'de öğrencilerin eğitim yaşamlarında önemli yere sahip olan merkezi sınavlar nedeniyle, ailelerin çoğu zaman çocuklarını spordan uzaklaştırdıkları gözlemlenmektedir. Ancak düzenli fiziksel aktivitenin çocuklarda ve gençlerde sosyal duygusal öğrenme becerilerine katkıda bulunduğu literartürde belirtilmektedir. Bundan dolayı bu araştırmanın amacı; U18 kategorisinde lisanslı basketbol oynayan sporcuların sosyal duygusal öğrenme becerileri ile akademik başarı düzeylerinin incelenmesidir. Araştırmaya Türkiye Basketbol Federasyonu bünyesinde 2018-2019 yılında düzenlenen Genç Erkekler (1.Küme) ve Genç kadınlar Yerel Ligi'nde müsabakalara katılan 24 takımdan toplam 238 sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmanın amacına yönelik lisanslı olarak spor yapmayan 238 sedanter öğrenci kontrol grubu olarak araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmada, katılımcıların demografik özelliklerini betimleyici sorular içeren“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Ayrıca akademik başarı durumunun belirlenmesi için katılımcıların not ortalamalarına ilişkin sorulara da bu bölümde yer verilmiştir. Katılımcıların sosyal duygusal öğrenme becerileri düzeylerini ölçmek için“Sosyal Duygusal Öğrenme Becerileri Ölçeği (SDÖBÖ)”kullanılmıştır. SDÖBÖ (2010) Kabakçı ve Korkut-Owen tarafından geliştirilmiştir. Ölçeğin iletişim becerileri, problem çözme becerileri, stresle başa çıkma becerileri, kendilik değerini arttıran beceriler olmak üzere dört alt boyutu bulunmaktadır. Verilerin analizi için SPSS 23 programı kullanılarak betimleyici istatistikler, T-Testi ve MANOVA Testi kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularında; katılımcıların lisanslı spor yapma durumları ile sosyal duygusal öğrenme becerileri arasındaki T-Testi sonuçlarına göre sosyal duygusal öğrenme becerileri toplam puanların ve alt boyut puanlarının tamamında sporcu katılımcıların lehine istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur. Ayrıca MANOVA sonuçlarına bakıldığında, katılımcılardan sporcu kadınların sporcu erkeklere ve sedanter kadınlara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek sosyal duygusal öğrenme beceri düzeyine sahip olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların lisanslı spor yapma durumu ile not ortalaması değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olmadığı görülmüştür. Seçilen örneklem grubundaki sporcuların, yoğun antrenman sayısı ve maç sayısına sahip, sporu meslek edinmek üzere performans boyutunda yaptıkları için akademik başarı puanlarıyla üstünlük sağlama çabalarının olmadığı şeklinde yorumlanabilir. Ayrıca yardımcı eğitim alma sıklıkları incelendiğinde, sedanter katılımcıların oranlarının (%65,97) sporculara (%44,54) göre daha yüksek olmasının bu bulguya katkı sağladığı düşünülmektedir. Araştırmada ikamet, okul türü, yardımcı eğitim alma durumu, aile gelir düzeyi, anne ve baba eğitim düzeyi değişkenlerinde ise istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığa rastlanılmamıştır. Sonuç olarak çalışma; öğrencilerin spora aktif katılım göstermelerinin, sosyal duygusal öğrenme becerilerine pozitif katkı sağladığını ve akademik başarılarıyla doğrudan ilişkili olmadığını göstermiştir. Hayatlarına aktif sporu katan öğrencilerin, akademik başarı olarak diğer öğrencilerin gerisinde olmadığı ve sporun yaşamlarında önemli yer tutan sosyal duygusal öğrenme becerilerine olumlu katkılar sağladığı araştırma sonucunda ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Due to the centralized exams that students have an important place in the educational life in Turkey, it is observed that families often take their children away from the sport. However, it is stated in the literature that regular physical activity contributes to social emotional learning skills in children and adolescents. Therefore, the purpose of this study; The aim of this course is to investigate the social emotional learning skills and academic achievement levels of the basketball players who are licensed in the U18 category. The 238 volenteer athletes and 24 teams which are attend to competitions in Young Men (1. Classman), local league in 2018-2019 in behalf of Turkey Basketball Federation participated the study. For the purpose of the study, 238 sedentary students who did not play sports as licensed were included in the study as the control group. In the study,“Personal Information Form”which includes questions describing the demographic characteristics of the participants was used. In addition, questions about the grade point averages of the participants are given in this section to determine their academic success. In order to measure the levels of social emotional learning skills of the participants,“Social Emotional Learning Skills Scale SELSS”was used. Turkish version of SDÖBÖ (2010) was developed by Kabakçı and Korkut-Owen. The scale has four sub-dimensions: communication skills, problem-solving skills, coping with stress skills, and skills that increase self-value. Descriptive statistics, T-Test and MANOVA Tests were used for data analysis using SPSS 23 program. In the findings of the research; According to the results of the T-Test between the participants' active sports and social emotional learning skills, a statistically significant relationship was found in favor of the athlete participants in all of the total scores and sub-dimension scores of social emotional learning skills. In addition, when the results of MANOVA were examined, it was found that athletes women from the participants had statistically significantly higher social emotional learning skills than athletes men and sedentary women. It was observed that there was no statistically significant difference between the participants' active sports status and grade point variables. It can be interpreted that the athletes in the selected sample group do not have an effort to gain superiority with their academic success points because they have intensive training and number of matches and perform the sport in the performance dimension in order to acquire a profession. In addition, when the frequency of receiving auxiliary education is examined, it is thought that the ratio of sedentary participants (65.97%) is higher than that of athletes (44.54%) contributes to this finding. In the study, no statistically significant difference was found in the variables place of area, type of school, status of receiving auxiliary education, family income level, and mother and father education level. As a result, the study; Active participation of the students in sport contributes positively to social emotional learning skills and does not change their academic achievement levels. It can be stated that students who add active sports to their lives are not lagging behind other students in terms of academic achievement, but will contribute positively to social and emotional learning skills, which play an important role in their lives with sports.