Madde bağımlılığı tedavisi gören ergenlerde lomber stabilizasyon egzersizlerinin solunum fonksiyonları ve fiziksel uygunluk üzerine etkisi
The effect of lomber stabilization exercises on respiratory functions and physical fitness in adolescents who are treated for substance abuse
- Tez No: 482843
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN YİĞİT, UZMAN ARZU ÇİFTÇİ DEMİRCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Göğüs Hastalıkları, Psikiyatri, Physiotherapy and Rehabilitation, Chest Diseases, Psychiatry
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çalışmamızın amacı, madde bağımlılığı tedavisi gören ergenlerde Lomber Stabilizasyon Egzersizlerinin solunum fonksiyonları ve fiziksel uygunluk üzerine etkisini incelemektir. Çocuk ve Ergen Madde ve Alkol Bağımlılığı Tedavi Merkezi (ÇEMATEM) erkek servisinde yatılı tedavi gören olgular randomize olarak Egzersiz (n=25) ve Kontrol (n=24) grubuna ayrıldı. Egzersiz grubuna ÇEMATEM servisi rutin rehabilitasyon propramına ek olarak günde 45-60 dakika, haftada 2 defa, 6 hafta solunum ile kombine Lomber Stabilizasyon Egzersiz uygulandı. Kontrol grubu ise ÇEMATEM servisi rutin rehabilitasyon propramına katıldı. Katılımcılar tedaviden önce ve sonra değerlendirildiler. Katılımcıların nefes darlığı Modifiye Medical Research Council (MMRC) ile, solunum fonksiyonları MIR Spirobank II ile, solunum kas kuvveti, taşınabilir Carefusion Micro RPM ile, esneklik Otur-Uzan Testi ile, gövde kas enduransları Modifiye Push Ups Testi, Biering Sorenson Testi, Gövde Fleksörleri Endurans Testi, Lateral Köprü Testi ile, denge ve koordinasyon Tek Bacak Hoplama Testi ile, fonksiyonel kapasite ise 6-Dakika Yürüme Testi (6-DYT) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the effects of lomber stabilization exercises on respiratory functions and physical fitness in adolescents who are receiving substance abuse treatment. The adolescents who were hospitalized in the Child and Adolescent Drug and Alcohol Dependence Treatment Center (CEMATEM) male service were randomly assigned to Exercise (n = 25) and Control (n = 24) groups. In addition to the routine CEMATEM rehabilitation program, the exercise group received lomber stabilization exercises in combination with respiration for 45-60 minutes a day, twice a week for 6 weeks. The control group received routine CEMATEM service rehabilitation program. Participants were evaluated before and after treatment. Participants dispnoe was assessed with Modified Medical Research Council (MMRC), respiratory functions evaluated by MIR Spirobank II, respiratory muscle strength by Carefusion Micro RPM, flexibility with Sit and Reach Test, muscle endurance with Modified Push-Up Test, Biering Sorenson Test, Body Flexor Endurance Test and Lateral Bridge Test, and balance were evaluated with the Single Leg Hop Test, and the functional capacity with the 6-Minute Walk Test (6-MWT).