Türkiye ve Çin'de anksiyete ve depresyon tedavisinde kullanılan drogların fitoterapi açısından karşılaştırılması
Comparison of phytotherapy drugs used in anxiety and depression treatment in Turkey and China
- Tez No: 482857
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY MELİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Depresyon ve anksiyete günümüzde sinir sisteminde en sık görülen hastalıklardır. İnsan sağlığı ve yaşamına ciddi bir tehdit getirirler. 2020 yılında iskemik kalp hastalığından sonra ikinci büyük hastalık olacağı tahmin edilmektedir. Batı tıbbında depresyon ve anksiyete karmaşık etiyoloiye sahiptir. Hastalık patogenezi merkezi sinir sistemi, bağışıklık sistemi ve nöroendokrin sistem ile ilişkilidir. Geleneksel Çin tıbbında depresyon ve anksiyete'ye olan bakış eski çağlardan başlar. Hastalık nedeni ise Qi hareketinin dengesizliğidir. Batı tıbbı tedavisinde yaygın olarak kullanılan sentetik ilaçlar fazla yan etkili ve fiyatı pahalı olduğu için etkili ve uygun fiyatlı bitkisel ilaç aramak büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında Türkiye ve Çin'de depresyon ve anksiyete tedavisinde kullanılan droglar fitoterapi açısından araştırılmıştır. Çin'de kullanılan droglar:Bupleuri radix, Paeoniae albae radix, Moutan cortex, Coptidis rhizoma, Albiziae cortex/flos, Curcumae radix, Acori tatarinowii rhizoma, Aurantii immaturus fructus/ Aurantii fructus, Hyperici herba, Ziziphi spinosae semen, Polygalae radix, Sclerotium Ganodermae, Platycladi semen, Lili viriduli bulbus, Gardeniae fructus, Pinelliae rhizoma, Magnoliae offisinalis cortex ve Acanthopanacis senticos radix/rhizoma'dır. Türkiye'de kullanılan droglar:Passiflorae herba, Lavandulae flos, Melissae folium, Lupuli strobulus, Valerianae radix/rhizoma, Piperis metihystici rhizoma, Ginkgo bilobae folium ve Hyperici herba'dır. Tarafımızdan yapılan çalışmanın sonucunda Türkiye ve Çin'de kullanılan Hyperici herba içeren ürünler kimyasal bileşimi açısından laboratuvar çalışmalarıyla araştırılmıştır. Her iki ürünün de bileşiminde hiperisin, psödohiperisin, hiperozit, rutin ve hiperforin bulunduğu saptanmıştır. Bu çalışma Türkiye ve Çin için fitoterapi açısında depresyon ve anksiyete tedavisinde kullanılan drogların zenginleştirilmesine yöneliktir.
Özet (Çeviri)
Depression and anxiety are the most common diseases in the nervous system today. It brings a serious threat to human health and life. It is estimated that in 2020, the second major disease after ischemic heart disease. Depression and anxiety in Western medicine have complex etiologies. Disease pathogenesis is associated with central nervous system, immune system and neuroendocrine system. Attitudes to depression and anxiety in traditional Chinese medicine starts from ancient times. The cause of the disease is the imbalance of the Qi movement. Synthetic drugs widely used in Western medicine treatments are highly side-effect and expensive, so it is very important to seek effective and affordable herbal medicine. In this thesis study, drugs used in depression and anxiety treatment in Turkey and China were investigated in terms of phytotherapy. Drugs used in China:Bupleuri radix, Paeoniae albae radix, Moutan cortex, Coptidis rhizoma, Albiziae cortex/flos, Curcumae radix, Acori tatarinowii rhizoma, Aurantii immaturus fructus/ Aurantii fructus, Hyperici herba, Ziziphi spinosae semen, Polygalae radix, Sclerotium Ganodermae, Platycladi semen, Lili viriduli bulbus, Gardeniae fructus, Pinelliae rhizoma, Magnolia offisinalis cortex ve Acanthopanacis senticos radix/rhizoma. Drugs used in Turkey:Passiflorae herba, Lavandulae flos, Melissae folium, Lupuli strobulus, Piperis metihystici rhizoma, Ginkgo bilobae folium and Hyperici herba. As a result of our work, products containing Hyperici herba used in Turkey and China have been investigated by laboratory studies in terms of chemical composition. Both compounds were found to contain hypericin, pseudohypercin, hyperoside, routine and hyperphosphorin. This study is aimed at enriching the drugs used in the treatment of depression and anxiety for phytotherapy for Turkey and China.