Farklı miktarlarda doku kaybına uğrayan endodontik tedavi görmüş dişlerde çeşitli restorasyon tekniklerinin kırılma direncine etkisi
Evaluation of the influence of different restoration techniques on the fracture resistance of endodontically treated teeth with various amounts of tissue loss
  1. Tez No: 482876
  2. Yazar: ELİF TÜRKEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BENDERLİ GÖKÇE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada, farklı miktarlarda doku kaybına uğramış endodontik tedavi görmüş dişlerde yapılan, direkt veya indirekt restorasyonların ve destekli uygulamalarla birlikteliklerinin; basınç kuvvetlerine dayanım yönünden, karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, çürüksüz ve hiçbir işlem yapılmamış 210 adet küçük azı dişi kullanılmış ve dişlere kanal tedavisi uygulanmıştır. Bu dişler, farklı duvar kalınlıkları oluşturulmak üzere, rastgele 3 gruba ayrılmıştır. Duvar kalınlıkları; 2 mm (A), 1,5 mm (B) ve 1 mm (C) olacak şekilde hazırlanmıştır. Daha sonra dişler, uygulanacak restorasyon tiplerine göre 7 alt gruba ayrılmıştır (n=10). Grup K: Kaviteye kompozit restorasyon; Grup KT: Kavite tabanına fiber ağ yerleştirilmiş kompozit restorasyon; Grup KO: Okluzal seviyede fiber ağ yerleştirilmiş kompozit restorasyon; Grup FP: Kanal içine fiber post yerleştirilmiş kompozit restorasyon; Grup İn: İndirekt kompozit reçine kullanılarak inley; Grup İnT: Kavite tabanına fiber ağ yerleştirilmiş indirekt kompozit restorasyon; Grup İnO: Okluzal seviyede fiber ağ yerleştirilmiş indirekt kompozit restorasyon uygulamalarıyla gerçekleştirilmiştir. Örnekler, kırma deneyi için akrilik reçine içerisine gömülerek, Universal test cihazına bağlanmıştır. Örneklere, 1mm/dk hızla kuvvet uygulanmış ve değerler, kiloNewton (kN) cinsinden kaydedilmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde, Kruskal Wallis ve Mann Whitney U testleri kullanılmıştır. Ayrıca, örnekler stereomikroskop altında incelenerek kırık tipleri belirlenmiştir. Çalışmanın bulguları; kavite duvarları 2 mm kalınlığa sahip olduğunda, duvar desteğinin fazlasıyla yeterli olması ve 1 mm olduğunda ise, desteğin tümden ortadan kalkması nedenleriyle, uygulanan farklı restorasyon tiplerinin, basınç kuvvetlerine dayanım yönünden anlamlı etkisinin olmadığını göstermiş; ancak, kavite duvarları 1,5 mm kalınlığa sahip olduğunda, direkt kompozit restorasyon üzerine okluzal seviyede yerleştirilen fiber ağın, okluzal kuvvetlere karşı dayanımını anlamlı derecede arttırdığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to compare the influence of direct and indirect restoration and their use with reinforcement applications on the fracture resistance of endodontically treated teeth with various amounts of tissue loss. 210 extracted intact premolars were used and applied root canal treatment. Teeth were randomly divided into 3 groups according to remaining wall thicknesses which were 2 mm (A), 1,5 mm (B) and 1 mm (C). Then, these groups were divided into 7 subgroups to apply different techniques (n=10). Group K: Composite restoration; Group KT: Fiber on cavity floor and composite restoration; Group KO: Fiber on occlusal surface and composite restoration; Group FP: Fiber post and composite restoration; Group In: İndirect composite restoration (inlay); Group InT: Fiber on cavity floor and inlay; Group InO: inlay and fiber on occlusal surface were applied. Samples were embedded in acrylic resin and attached to universal test machine. Fracture test was performed at a crosshead speed of 1 mm/min and the values were recorded in kilonewtons (kN). Kruskal Wallis and Mann Whitney U tests were used in the statistical analysis. In addition, fracture types were determined by examining samples under stereomicroscope. The findings showed that 2 mm wall thickness' support was excessively sufficient, and 1 mm thickness' support was completely inadequate and for these reasons, in these 2 groups, the different restoration types did not affect the fracture resistance. However, when the wall thickness was 1,5 mm, direct restoration with fiber placement at occlusal surface increased the fracture resistance significantly.