VMAT tedavi planlama tekniği ile tüm vücut ışınlamalarında doz dağılımının araştırılması
Investigation of dose distribution in total body irradiation using VMATtreatment planning technique
  1. Tez No: 482884
  2. Yazar: SAMET AYKAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE BİLGE BECERİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Aykaç, S. VMAT tedavi planlama tekniği ile tüm vücut ışınlamalarında doz dağılımının araştırılması İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Temel Onkoloji A.B.D. Yüksek Lisans Tezi. İstanbul 2017. Tüm vücut ışınlamasında genel olarak lösemi, bazı doğuştan kaynaklı hastalıklar ve kemik iliği naklinden önce tüm vücuttaki tümörlü hücreleri yok etmek ve nakil sonrası sağlıklı hücrelerin bölünmesine uygun ortam hazırlanması için kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı VMAT (Volümetrik ark terapi) tekniği kullanılarak tüm vücut ışınlamasında doz dağılımını araştırmak ve bolus kullanımının tüm vücut ışınlamada cilt dozuna etkisini öğrenmektir. Bunun için boyutları yetişkin bir insan vücuduyla aynı olan rando fantom kullanılmıştır. Öncelikle rando fantomu BT simülasyon cihazının masasında sabitlemek immobilizasyonunu korumak ve kolay taşınmasını sağlamak için vakumlu yatak üzerine yatırıldı ve vakumlandı. Böylece BT simülasyon cihazı ile RapidArc tedavi cihazındaki yatış pozisyonlarının aynı olması sağlandı. Bolus kullanımının tüm vücut ışınlamada cilt dozuna olan etkisini görebilmemiz için rando fantom 3 mm kesitler halinde BT cihazında hem Boluslu hemde bolussuz olarak çekildi ve çekilen görüntüler Varian's Eclipse™ tedavi planlama sistemine aktarıldı. Planlama işleminde bolussuz ve boluslu çekilen rando fantom üzerine birebir aynı plan yapıldı. Termolünesans dozimetreler Rando fantom içine ve yüzeyine yerleştirildi ve Varian DHX cihazıyla planlandığı gibi ışınlandı. Elde edilen ölçüm sonuçları tedavi planlama sistemiyle karşılaştırıldı. Bu çalışmanın sonucunda ölçüm değerleri ile tedavi planlama sisteminde elde edilen değerler arasında %1 den az fark olduğu görülmüştür. Bolussuz ışınlamada cilt verilen dozun %90-95'i ni almaktadır. Böylece bolus kullanılmadan cildin yeterli dozu aldığı aldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aykaç, S. Investigation of dose distribution in total body irradiation using VMAT treatment planning technique. Istanbul University, Institute of Health Science, Department of Basic Oncology. Master of Science Thesis. İstanbul 2017. Total body irradiation (TBI) is generally used to treat leukemia and some congenital diseases, to destroy all cancer cells in the body before bone marrow transplant and to prepare a suitable environment for the division of healthy cells following transplant. The purpose of this study is to investigate dose distribution in TBI using volumetric modulated arc therapy (VMAT) and to find out how the use of bolus affects the skin dose in TBI. To this end, a Rando Phantom with a size equivalent to an adult human bod was used. The Rando Phantom was first placed on the vacuumed bed to be fixed on the computed tomography (CT) simulation table and to ensure immobilization and easy transport. Thus, the lying positions on the CT simulator and the RapidArc treatment machine were matched. The phantom was scanned on the CT scanner in 3-mm slice thickness both with and without bolus to find out how the use of bolus affects the skin dose in TBI. The scanned images were transferred to Varian's Eclipse™ treatment planning system. In the planning process, two identical plans were made on the Rando phantom scanned with and without bolus and irradiated from Varian DHX Machine as planned As a result of this study it was seen that there was a difference of less than %1 between the measured values and obtained in the treatment planning system.without bolus irradiation, the dose given to the skin dose %90-95.Thus, it was seen that skin have received adequate dose without using bolus.