İnmeli hastalarda üst ekstremiteye uygulanan kinezyolojik bantlamanın etkileri
Effects of kinesiology taping on upper extremity in stroke patients
- Tez No: 482885
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURCU ERSÖZ HÜSEYİNSİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Neurology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çalışmanın amacı; inmeli hastalarda üst ekstremiteye uygulanan kinezyolojik bantlamanın (KB) gövde kontrolü, postür, propriosepsiyon, fonksiyonel aktivite ve ağrı üzerine erken dönem etkilerini araştırmaktı. Çalışmaya inme tanısı almış 37 gönüllü hasta dahil edildi. Katılımcılar bantlama grubu (n=19) ve plasebo bantlama grubu (n=18) olarak ikiye ayrıldı. Katılımcılara KB uygulaması öncesinde demografik ve klinik değerlendirme formu dolduruldu. Birincil değerlendirme ölçütleri olarak kinezyolojik bantalamanın postural kontrol üzerine etkisini değerlendirmek için Gövde Bozukluk Ölçeği, postür üzerine etkisini değerlendirmek için“Posture Screen Mobile”uygulaması, gövde ve omuz eklemi propriyosepsiyonu üzerine etkisini değerlendirmek için dijital inklinometre ile yapılan ölçümler kullanıldı. İkincil değerlendirme ölçütleri olarak oturma dengesi için oturur pozisyonda uygulanan Fonsiyonel Öne Uzanma Testi, gövde ve omuz eklem hareket açıklıkları için dijital inklinometre ölçümü, üst ekstremite fonksiyonuna etkisi için Motor Değerlendirme Ölçeği'nin 6, 7 ve 8. bölümleri, ağrıya etkisi için Görsel Analog Skala kullanıldı. Bantlama grubunun skapula ve omuz eklemi çevresine kinezyolojik bantlama uygulaması yapılırken, plasebo grubunun omuz bölgesine etkisi olmayacak şekilde plasebo bantlama uygulandı. Katılımcılar, bantlama öncesinde ve bantlamadan 24 saat sonrasında değerlendirildi. Bantlama sonrasında her iki grup karşılaştırıldığında bantlama grubunun lehine olacak şekilde gövde kontrolü, postür, propriyosepsiyon ve ağrıda istatiksel olarak anlamlı değişimler gözlendi (p0,05). Çalışmanın sonunda, inmeli hastalarda skapula ve omuz çevresine uygulanan kinezyolojik bantlamanın gövde kontrolü, postür ve propriyosepsiyonu geliştirmede, ayrıca ağrının azaltılmasında erken dönemde olumlu etkilere sahip olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the immediate effects of kinesiology taping (KT) applied to upper extremity on postural control, posture, proprioception, functional activity and pain in patients with stroke. Thirty-seven volunteer patients who were diagnosed with stroke were included in this study. The participants were divided into two groups: Taping group (n=19) and Placebo taping group (n=18). Demographic and clinical evaluation forms were filled before the KT application. As the primary outcome measures; the Trunk Impairment Scale, PostureScreen Mobile and digital inclinometer were used in order to evaluate the effect of KT on postural control, posture and proprioception, respectively. As secondary outcome measures; the Functional Forward Reach Test, digital inclinometer, 6th, 7th and 8th sections of the Motor Assessment Scale and Visual Analogue Scale were used to assess the sitting balance, the range of motion of shoulder and trunk, the upper extremity function and pain, respectively. KT (shoulder and scapular region) was applied to Taping group while placebo KT was applied to Placebo taping group. The assessments were performed at baseline and 24 hours after the KT application. Before KT application, there is no significant difference between groups in terms of sociodemographic characteristics and clinical features (p>0.05). After KT application, significant improvement was found postural control, posture, proprioception, and pain in favor of the Taping group (p0.05). To sum up, the immediate effects of KT were found to be effective in stroke rehabilitation in terms of improvement in postural control, posture and proprioception, as well as pain relief.