Rotator manşet yırtığının tedavisinde video öğretili rehabilitasyon programının ağrı, fonksiyonellik ve yaşam kalitesi üzerine etkinliği
Effectiveness of video-based rehabilitation program on pain, functionality and quality of life in the treatment of rotator cuff tears
- Tez No: 482886
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIZ ANALAY AKBABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı, parsiyel rotator manşet yırtıklarının konservatif tedavisinde video öğretili rehabilitasyon programının ağrı, fonksiyonellik ve yaşam kalitesi üzerine etkinliğinin saptanması ve fizyoterapist gözetimli rehabilitasyon programı kadar başarılı olup olmadığının araştırılmasıdır. Çalışmaya 30 gönüllü olgu dahil edildi. Bu olgular randomize şekilde 2 gruba ayrıldı. Her 2 gruba da ortak bir egzersiz programı 12 seans boyunca farklı yöntemlerle uygulandı. İlk gruba egzersizler video öğretili rehabilitasyon programı olarak, ikinci gruba ise fizyoterapist gözetimli rehabilitasyon programı şeklinde uygulandı. Olgular tedavi öncesi ve 6 haftalık tedavi sonrası ağrı, omuz ekleminin hareket açıklığı, fonksiyonel durum, sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi ve tedavi sonrası memnuniyetleri bakımından değerlendirildi. Tedavi öncesi grupların sosyodemografik ve klinik özellikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir fark yoktu (p>0.05). Tedavi sonrası her iki grubun da ağrı, eklem hareket açıklığı, fonksiyonel durum ve sağlıkla ilişkili yaşam kalitelerinde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde iyileşme olduğu görüldü (p0.05). Video öğretili rehabilitasyon grubunun %66,7'si, fizyoterapist gözetimli rehabilitasyon grubunun ise %73,3'ü tedavi öncesine göre çok daha iyi olduğunu belirtti. Bu çalışma ile rotator manşet yırtıklarının konservatif tedavisinde kullanılan video öğretili rehabilitasyon programının ağrı, fonksiyonellik ve yaşam kalitesi üzerine etkili olduğu ve fizyoterapist gözetimli rehabilitasyon programı ile kıyaslanabilir düzeyde başarılı olduğu sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the efficacy of the video-based rehabilitation program on pain, functionality and quality of life in the conservative treatment of partial tears of the rotator cuff whether it was as successful as the physiotherapist-supervised rehabilitation program. Thirty voluntary patient were included in the study. These patients were randomly divided into 2 groups. In each group, a common exercise program was applied for 12 sessions with different approaches. The exercises of the first group were implemented as a video-based rehabilitation program and the second group was implemented as a physiotherapist-supervised rehabilitation program. The cases evaluated before and after 6 weeks treatment for pain, range of motion of shoulder joint, funtional status, health-related quality of life and satisfaction from treatment. There was no statistically significant difference between the sociodemographic and clinical characteristics of the groups before treatment (p>0.05). There was a statistically significant improvement in pain, range of motion, funtional status and health-related quality of life in both groups after treatment (p0.05). 66.7% of video-based rehabilitation group and 73.3% of physiotherapist-supervised rehabilitation group was stated that they were much better than before teatment. This study concluded that the video-based rehabilitation program used in conservative treatment of rotator cuff tears was effective on pain, functionality and quality of life and was comparable with physiotherapist-supervised rehabilitation program at a comparable success level.