Parsiyel rotator manşet yırtığının tedavisinde nöromusküler kontrol temelli egzersiz eğitiminin etkinliği
The effectiveness of neuromuscular control-based exercise training in the treatment of partial-thickness rotator cuff tears
- Tez No: 851606
- Danışmanlar: PROF. DR. İPEK YELDAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmanın amacı parsiyel rotator manşet yırtığı olan bireylerde nöromusküler kontrol temelli egzersiz eğitimi ile konvensiyonel egzersiz eğitiminin fonksiyonellik, ağrı, propriosepsiyon, eklem hareket açıklığı, kas kuvveti ve sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi üzerine etkilerini karşılaştırmaktı. Elli gönüllü birey Nöromusküler Kontrol Temelli Egzersiz Grubu (Grup I, 43-60 yaş) ve Konvansiyonel Egzersiz Grubu (Grup II, 40-60 yaş) olarak randomize edildi. Tüm bireylere 2 gün/8 hafta boyunca fizyoterapist süpervizyonu altında yüzyüze tedavi programı uygulandı. Bireylerin genel durumu ve fonksiyonelliği primer sonuç ölçütü olan Modifiye Constant- Murley Skoru ile, ağrı düzeyleri Numerik Ağrı Değerlendirme Skalası (NADS) ile, propriosepsiyon duyuları inklinometre ile, omuz eklem hareket açıklıkları (EHA) gonyometre ile, kas kuvveti değerleri dinamometre ile, fonksiyonellikleri Quick DASH Ölçeği ile, sağlıkla ilişkili yaşam kaliteleri Kısa Form-12 ile tedavi öncesi ve sonrası değerlendirilirken; tedavi sonrası memnuniyet düzeyleri ise Global Değişim Ölçeği ile tedavi sonrası değerlendirildi. İstatistiksel analiz SPSS 29.1.0.0. programı ile gerçekleştirildi. Bireylerin yaş ortalamaları Grup I'de 49,50 yıl, Grup II'de 51,54 yıl idi. Tedavi sonrası her iki grubun da Modifiye Constant-Murley Skoru, NADS skoru, propriosepsiyon duyusu, EHA değerleri, omuz kas kuvveti, quick DASH skoru ve KF-12 parametreleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde iyileştiği görüldü (p0.05). Tedavi sonrası Grup I'in %91,7'si, Grup II'nin ise %79,1'i tedavi öncesine göre“Çok Daha İyi”olduklarını belirtti. Çalışmamız parsiyel rotator manşet yırtıklarının konservatif tedavisinde nöromusküler kontrol temelli egzersizlerin fonksiyonellik, ağrı, propriosepsiyon, EHA, kas kuvveti ve sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi üzerine konvansiyonel egzersizlerden daha etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to compare the effects of neuromuscular control-based exercise training and conventional exercise training in the conservative treatment of partial rotator cuff tear on functionality, pain, proprioception, shoulder joint range of motion, shoulder muscle strength and health-related quality of life. Fifty volunteer subjects were randomized into the Neuromuscular Control Based Exercise Group (Group I, 43-60 years old) and Conventional Exercise Group (Group II, 40-60 years old). All subjects were received a face-to-face treatment program under the supervision of a physiotherapist for 2 days/8 weeks. The general condition and functionality of the individuals were evaluated with a multi-item functional Modified Constant-Murley Score, pain levels with the Numerical Pain Rating Scale (NPRS), propriseption with the inclinometer, shoulder joint range of motion (ROM) with the goniometer, muscle strength with dynamometer, functionality based on patient reporting with the Quick DASH Scale, health-related quality of life with Short Form-12 (SF-12) were evaluated before and after 8 weeks of treatment; and post-treatment satisfaction levels were evaluated with the Global Rating of Change (GRoC) Scale. Statistical analysis was performed with the SPSS 29.1.0.0. program. The average age of the subjects was 49.50 years in Group I, and 51.54 years in Group II.