Pender'in sağlığı geliştirme modeli doğrultusunda uygulanansağlıklı yaşam biçimi eğitiminin menopozal semptomların giderilmesine etkisi
Effect of pender's healthy life style training, which is applied in the direction of health promotion model, on eliminating the menopausal symptoms
  1. Tez No: 482892
  2. Yazar: DERYA YÜKSEL KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHE KIZILKAYA BEJİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Araştırma, menopozal dönemdeki kadınlara Pender'in Sağlığı Geliştirme modeli doğrultusunda uygulanan Sağlığı Geliştirme Eğitim ve Danışmanlık Programının menopozal semptomların giderilmesine etkisini araştırmak amacıyla öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel olarak yürütülmüştür. Araştırma Çorum il sınırlarında yaşayan 40-65 yaş aralığında olan kadınlarla Aralık 2015 ve Haziran 2016 tarihleri arasında yapılmıştır. İki aşamadan oluşan çalışmanın birinci aşaması araştırma problemini tanımlamak amacıyla 401 menopozal kadın ile tanımlayıcı olarak yürütülmüş ve veriler, Menopoz Semptomları Değerlendirme Ölçeği (MSDÖ), Sağlıklı Yaşam Biçimi davranışları Ölçeği (SYBDÖ II) ve araştırmacı tarafından hazırlanan soru formu ile toplanmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında 32 menopozal kadın girişim, 32 menopozal kadın kontrol grubunda yer almıştır. Girişim grubundaki kadınlara birer hafta arayla iki defa gerçekleştirilen eğitim programı uygulanmıştır. Girişim ve kontrol grubundaki kadınlara eğitim sonrasında Menopoz Semptomları Değerlendirme Ölçeği, Sağlıklı Yaşam Biçimi davranışları Ölçeği, Öz Etkililik-- Yeterlilik Ölçeği uygulanmıştır. Çalışma sonuçlarına göre verilen eğitimin menopozal semptomları azalttığı, sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve öz etkililik-yeterlilik puan ortalamalarını artırdığı saptanmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda menopozal dönemdeki kadınlara, döneme yönelik düzenli eğitim programlarının uygulanması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to as a semi-experimental with pretest-posttest control group to investigate the effect of the Health Promotion education applied in line with Pender's Health Promotion model to the menopausal women to relieve menopausal symptoms. The study was conducted between December, 2015 and June, 2016 with women aged 40-65 years living in Çorum province. The first stage of the two-step study was conducted descriptively with 401 menopausal women to identify the research problem and the data were collected using the Menopausal Symptoms Assessment Scale (MSAS), the Healthy Lifestyle Behavior Scale (HLBS II) and the questionnaire prepared by the researcher. In the second phase of the study, 32 menopausal women were included in the control group of 32 menopausal women. The education program was conducted twice a week for the women in the initiative group. Menopause Symptoms Assessment Scale, Healthy Lifestyle Behavior Scale, Self-efficacy-Sufficiency Scale were administered to the women in the intervention and control group after the education. The results of the study showed that the education decreased the menopausal symptoms and increased the average scores of the healthy lifestyle behaviors and the self efficacy-sufficiency level. In the light of these results, it is suggested that women in the menopausal period should apply regular education programs for turning.