Pender'in sağlığı geliştirme modelinin miyokard infarktüsü geçirmiş bireylerde uygulanması
Applying the pender's health promotion model to individuals who had myocardial infarction
  1. Tez No: 326341
  2. Yazar: SİBEL SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜMSER ARGON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Kardiyoloji, Nursing, Cardiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu araştırmanın amacı; miyokard infarktüsü geçirmiş bireylerde sağlığı geliştirme modeli temel alınarak hazırlanmış eğitim programının ve bireysel danışmalığın, MI sonrası dönemde hastaların öz-yeterlilik düzeyi, prognoz, fonksiyonel kapasite ve risk faktörlerine etkisini incelemektir ve deneysel olarak planlanmıştır. Araştırman Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi Kardiyoloji Kliniği 'nde Nisan 2010- Eylül 2011 tarihleri arasında yürütülmüştür.Araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan hastalardan 70'i (35 deney, 35 kontrol) araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Kontrol grubundaki hastalara klinikteki rutin bakım; deney grubundaki hastalara sağlığı geliştirme programı uygulanmış ve danışmanlık verilmiştir. Araştırmada veri toplama araçları olarak; Hasta Bilgi Formu, Laboratuar Bulguları Formu, Düzenli Egzersiz Yapmada Öz-Yeterlilik Ölçeği, Düzenli Beslenmede Öz-Yeterlilik Ölçeği, Stres Yaratan Yaşam Olayları Ölçeği kullanılmıştır. Fonksiyonel kapasite 6 dakikalık koridor yürüme testi ile belirlenmiştir. Deney grubundaki hastalara sağlığı geliştirme modeli uygulanmasında eğitim slaytları kullanılmış, her iki grubada risk faktörlerine yönelik broşür verilmiştir. Araştırmanın uygulanması için etik kurul izni ve kurumdan yazılı izin, araştırmaya katılan hastalardan bilgilendirilmiş sözel ve yazılı onam alınmıştır.Deney ve kontrol grubundaki hastaların; sigara içme durumu, egzersiz ve diyet yapma durumu ile total kolesterol, bel çevresi, HBA1C, fonksiyonel kapasite, öz-yeterlilik değerlerinde tekrarlayan ölçümlerde istatistiksel olarak anlamlı farklılık oluştuğu saptanmıştır (P< 0.05) Deney ve kontrol grubundaki hastaların prognozu ile trigliserid, LDL, HDL kolesterol, glukoz, kan basıncı, BKI değerlerinde tekrarlayan ölçümlerde istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı saptanmıştır (P>0.05).Sonuç olarak; sağlığı geliştirme programı uygulanan MI geçirmiş hastaların 12 haftalık periyotta öz-yeterlilik, fonksiyonel kapasite ve risk faktörleri düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı gelişmeler olduğu saptanmıştır. Bu sonuç doğrultusunda; MI geçirmiş bireylerde sağlığı geliştirme programının uygulanmasının etkili olduğu saptanmış ve bu programın kardiyoloji kliniklerinde uygulanması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of the study is examine the effectiveness of training program on prepared on the basis health promotion model and individual counselling on level of self-efficacy, prognosis, functional capacity and risk factors in individuals who had MI in the period after MI. The study was palnned as experimentally. The study was carried out between April 2010- September 2011 in The Cardiology Clinic of Buca Seyfi Demirsoy State Hospital. Sample of the research consisted of seventy patients ; 35 patients in experimental group, 35 patients in control group. A routine clinic patient care was administered in the control group whilst a health promotion program and individual counselling in the experimental group. As data collection instrumentsPatient Information Form, Laboratory Findings Form, Exercise Self-Efficacy Scale, Self-Efficacy to Regulate Eating Habits Scale, Life Events Stress Scale were used. Functional capacity was determined by a 6-minute corridor walk test. Training Slides was used in applying the health promotion model to experimental group patients, risk factors brochure was given both groups. The needed permission from the Ethics Committee, a written consent from the Hospital, and also an informed and written consent from all the participant patients were obtained in order to conduct the investigation. A statistically significant difference was detected between the value of smoking status, exercise and dieting status and total cholesterol, waist circumference, HbA1C, functional capacity, self-efficacy level in the repeated measure of the patients of experimental and control group (P< 0.05). No statistically significant difference was found in repeated measures among the value triglycerides, LDL, HDL cholesterol, glucose, blood pressure, BMI and prognosis of experimental and control group (P>0.05).Consequently, a statistically significant improvement was observed in self-efficacy, functional capacity and risk factors levels of the patients who had MI and whom a health promotion program was applied, within a period of 12 weeks. In this context, it could be suggested that healh promotion program is an effective tool for the individual who had MI and implementetion in cardiology clinics.