Açık kalp ameliyatı olan hastalarda ayak refleksolojisinin ağrı, anksiyete ve hasta memnuniyeti üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Effect of foot reflexology on pain, anxiety and patient satisfaction in patients who had open heart surgery
- Tez No: 613986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ÇİLİNGİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Araştırma, açık kalp ameliyatı olan hastalara uygulanan ayak refleksoloji uygulamasının ağrı, anksiyete ve hasta memnuniyeti üzerine etkisini değerlendirmek amacı ile girişimsel olarak yapıldı. Araştırma Mart 2016-Ağustos 2016 tarihleri arasında Rize İl merkezinde bulunan Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'ne bağlı Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniğinde açık kalp ameliyatı olan 35 deney ve 35 kontrol grubu olmak üzere 70 hasta ile gerçekleştirildi. Veriler“Hasta Bilgi Formu”,“Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri (State-Trait Anxiety Inventory-STAI)”,“Görsel Kıyaslama Ölçeği”ve“Görsel Analog Hasta Tatmini Skalası”ile araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme ile toplandı. Deney ve kontrol grubundaki hastalara ameliyat sonrası ikinci gün“Hasta Bilgi Formu”,“Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri”,“Görsel Kıyaslama Ölçeği”uygulandı. Deney grubu hastalarına ikinci, üçüncü ve dördüncü günlerde olmak üzere üç seans ayak refleksolojisi uygulaması yapılırken kontrol grubundaki hastalara bu uygulama yapılmadı. Araştırmada, deney grubundaki hastaların kontrol grubu hastalarına göre“Görsel Kıyaslama Ölçeği”puan ortalamalarında istatistik olarak anlamlı azalma saptandı (p0.05) karşın, her iki grubunda çok memnun olduğu saptandı. Araştırma sonuçları, ameliyat sonrası dönemde hastaların yaşadığı ağrı ve anksiyete düzeyinin azaltılması ve hasta memnuniyetinin artırılmasında yol gösterici olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The study was planned as an interventional study in order to review the effect of foot reflexology upon pain, anxiety and patient satisfaction among open heart surgery patients. The study was undertaken with 70 patients -35 patients assigned to the control group vs. 35 patients assigned to the experimental group- who had open heart surgery at the Cardiovascular Surgery Clinic of Recep Tayyip Erdoğan University Research and Training Hospital under State Hospitals Union located in the city center of Rize Province between March and August 2016. The data were collected by the researcher using“Patient Information Form”,“State-Trait Anxiety Inventory-STAI”,“Visual Analog Scale”and“Visual Analog Patient Satisfaction Scale”through face to face interview technique. To the patients in the experimental and the control groups;“Patient Information Form”,“STAI”,“Visual Analog Scale”were administered on the second post-surgery day. The patients in the experimental group received foot reflexology on the second, third and fourth postsurgery days while the patients in the control group did not receive foot reflexology. It was identified in the study that there was a statistically significant decrease in mean scores of“Visual Analog Scale”of the patients in the experimental group as compared to the patients in the control group (p0.05); it was seen that both groups were rather pleased. The study results may be used as a guide in reducing pain and anxiety experienced by patients during post-surgery period and in elevating patient satisfaction.