Meme kanserinden korunmada kadınlara verilen eğitimin bilgi, tutum ve davranışları üzerine etkisi
The impact of education on women's knowledge, attitudes and behaviors in breast cancer prevention
  1. Tez No: 482919
  2. Yazar: SABİRE İLKE EKİM YARDIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP KARTAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Sağlık Eğitimi, Family Medicine, Health Education
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Türkiye'de yürütülen mamografi tarama çalışmalarına rağmen meme kanserlerinin önemli bir kısmı ileri evrede yakalanmaktadır. Bu nedenle kadınların meme kanseriyle ilgili farkındalıklarının arttırılması çok önemlidir. Bu araştırmanın amacı, kadınların ihtiyaçlarına yönelik hazırlanan bir eğitim programının meme kanseriyle ilgili farkındalıkları, tarama davranışları ve sağlıklı yaşam davranışları üzerine etkisini incelemektir. İzmir ilinde Aile Sağlığı Merkezine başvuran 40-69 yaş arası 460 kadına ön-değerlendirme formu uygulanmıştır. Randomizasyon sonrasında müdahale grubuna yaklaşık bir saat süren interaktif sunuma dayalı görsel bir eğitim modeli uygulanmıştır. Eğitimin etkilerini saptamaya yönelik eğitimin hemen sonrasında ve eğitimden 4-6 ay sonra, son değerlendirme formu müdahale ve kontrol gruplarına telefonda uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Despite mammography screening efforts in Turkey, a significant number of breast cancers are still being detected in the advanced stage. So, it is very important for women to raise their awareness about breast cancer. The aim of this research is to assess the effects of a training program tailored to women's needs on their breast cancer awareness, screening behaviors and healthy lifestyle behaviors. A pre-evaluation form was applied to 460 women between 40-69 years old who applied to Family Health Center in İzmir province. After randomization a visual training model based on an interactive presentation, which lasted approximately one hour, was applied to the intervention group. Immediately after the training and 4-6 months after the training, the final evaluation form for assessing the effects was applied to the intervention and control groups via telephone.