Farelerde oluşturulan deneysel nöropatik ağrıda pregabalin ve agmatin etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of pregabalin and agmatine effects on experimental neuropathic pain in mice
- Tez No: 482931
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KARCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Nöropatik ağrı tedavisinde primer analjeziklerin yanısıra, adjuvan ajanlar da yaygın olarak kullanılır. N-metil-D-aspartat (NMDA) reseptörünü etkileyen ilaçların kronik ağrı tedavisinde önemli bir rol oynadığı kanıtlanmıştır Çalışmamızda kronik ağrı modelinde agmatinin antinosiseptif etkisini araştırmayı ve pregabalinin antinosiseptif etkisi ile karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Balb/c farelerde anestezi verilmesini takiben sağ siyatik sinirin parsiyel ligasyonu (PSL) uygulandı. Çalışmaya her birinde 7 denek bulunan 6 grup dahil edildi. Denekler Grup 1 Kontrol (n=7), Grup 2 Sham (n=7), Grup 3 Nöropati (PSL, n=7), Grup 4 Nöropati (PSL, 50mg/kg pregabalin, n=7), Grup 5 Nöropati (PSL, 50mg/kg agmatine, n=7), Grup 6 Nöropati (PSL, 50mg/kg pregabalin&50mg/kg agmatine, n=7) gruplarına ayrıldı. 14. günde her gruba hot plate ve aseton evaporasyon testleri uygulandı, bazal değerler [Hot plate latens (HPL), aseton evaporasyon yüzde] kaydedildi. Ardından 14 gün boyunca grup 4, 5 ve 6'ya ilaçlar intraperitoneal (i.p) olarak uygulandı. 28 günlük süre sonunda tüm grupların testleri tekrarlandı. Bulgular: Bazal HPL değerlerinde gruplar arası fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu. (p0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: In addition to primary analgesic agents various adjuvant agents have been used in treatment of neuropathic pain. Evidence has been gathered that drugs affecting the NMDA receptors play an important role in treatment of chronic pain. The aim of this study was to investigate the anti-nociceptive effects of agmatin and compare these effects with pregabalin in a chronic pain model. Material and Method: The neuropathic pain was induced by partial ligation of right sciatic nerve (PSL) in Balb/c mice under general anesthesia. The study was performed on six groups of mice including 7 animals in each one. The animals were grouped as follows: Group 1 Control (n=7), Group 2 Sham (n=7), Group 3 Neuropathy (PSL, n=7), Group 4 Neuropathy (PSL, 50mg/kg pregabalin, n=7), Group 5 Neuropathy (PSL, 50mg/kg agmatin, n=7), Group 6 Neuropathy (PSL, 50mg/kg pregabalin&50mg/kg agmatin, n=7). The baseline measurements of hot plate latency (HPL) and acetone evaporation tests were performed on the 14. post-surgical day and the results were recorded. The study drugs were injected intraperitoneally (i.p) during the following 14 days to groups 4, 5 and 6th. At the end of the 28th day the tests were repeated in all groups. Results: The significant difference between groups in baseline values for the HPL test showed the presence of neuropathic pain in mice who had sciatic nerve ligation (p0,05).