Erişkin yanık hastalarında amniyon membran uygulamasının mortalite üzerine etkisinin araştırılması
Research on the effect of amnion membrane application on mortality in adult burn
- Tez No: 482952
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KENAN ÇOBAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Erişkin Yanık Ünitesinde 2013-2016 yılları arasında tedavi edilen erişkin yanık hastalarda amnion membran uygulanan ve uygulanmayan hastalardaki mortalite oranlarını ve risk faktörlerini araştırmak amaçlanmıştır. MATERYAL VE METOD: 2013-2016 yılları arasında çalışmaya 494 hasta dâhil edilmiştir. Tüm guruplardaki hastalarda yaş, cinsiyet, yanık yüzdesi, yanık türü, hastane yatış süresi, kültür sonuçları, geçirdiği cerrahi sayısı, yanığa bağlı komplikasyonlar ve mortalite açısından ayrı ayrı değerlendirilerek SPSS 17.0 paket programı kullanılarak istatiksel olarak skorlandı. Mortaliteyi etkileyen risk faktörlerinin saptanmasında lojistik regresyon analizi yöntemi kullanıldı. BULGULAR: Çalışmaya dâhil edilen hastaların %40,9'una amnion uygulanmış, %59,1'ine ise amnion uygulanmamıştır. 164 kadın ve 330 erkek hasta çalışmaya dâhil edildi. Hastaların %57,5 (n=284) tam kat yanık belirlenirken, %42,5(n=240) ise tam kat yanık olmadığı belirlendi. Lojistik regresyon model amniyon membran uygulamanın yanıkta mortaliteyi azalttığı ve 2,1 kat koruyuculuk sağladığını gösterdi. (odd ratio:0.467 Güven Aralığı : %95 P=0,0001) Total vücut Yanık yüzdesi cut off değeri %30 olarak belirlendiğinde bu oran üzerindeki yanıklarda mortalite yanık yüzdesi %30 ve altındaki hastalara göre 5,35 kat artmaktadır. ABSI mortalite risk faktörüdür. ABSI puanındaki her bir birimlik artış mortalite riskini 1,99 kat artırmaktadır. Yara kültürü pozitliği mortalite için risk faktörüdür. Yanık yarasında mikroorganizma üremesi mortalite riskini 2,68 kat artırmaktadır. Komplikasyon gelişmesi mortalite için risk faktörüdür. Sepsis mortalite riskini 2,83 kat artırırken, Renal yetmezlik gelişen hastaların renal yetmezlik gelişmeyen hastalara göre mortalitesi 5,8 kat artmaktadır. (P=0,0001) SONUÇ: Sonuç; amnion membran uygulaması yanık ciddiyet indexi yüksek olan hastalarda mortaliteyi azaltmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Amniyon membran, yanık, mortalite, lojıstık regresyon analizi
Özet (Çeviri)
MATERIAL AND METHOD: 494 pateints who had treatment between 2013 and 2016 were enrolled to the study. Patients in all groups were evaluated statistically by age, sex, percentage of burns, type of burn, duration of hospital stay, culture results, number of surgical procedures, burn complications and mortality. Logistic regression was used for determination of risk factors that effect of mortality. FINDING: %40,9 of the study population had the application of amniotic membrane whereas %59,1 of them did not receive the application. 164 female and 333 male patients were admitted to the study. %57,5(284) of the population had full-thickness burns and %42,5 (240) had partial thickness burns. Logistic regression model showed that usage of amniotic membrane in burn management decreased the mortality and provided twofold protectivity ( odds ratio:0.467 confidence interval: %95 P=0,0001). When the cut-off level determined as %30 of total burned surface area, mortality increases 5,35 fold in patients with higher TBSA. ABSI is a risk factor. Every one score increase in ABSI increases the mortality 1,99 fold. Wound culture positivity is also a risk factor. Every positivity in wound culture increases the mortality 2,68 fold. Development of any complication in burn management is also another risk factor. Sepsis and renal failure increases motality 2,83 and 5,8 fold respectively. (P=0,0001) RESULTS: İn Conclusion application of amniotic membrane in severely burned patients (with high burn severity index) decreases burn mortality. KEY WORDS: Amnion Membran, Burn, Mortality, Logistic Regression Analysis.