Farelerde borik asidin testis dokusunda oksidatif stres ve spermatozoon DNA hasarına olan etkisinin saptanması
Boric acid effects of detection oxidative stress in testis tissue and spermatozone DNA damage in mice
- Tez No: 482958
- Danışmanlar: PROF. DR. CAVİT KUM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, borik asidin erkek Swiss albino CD-1 farelere farklı dozlarda (115, 250 ve 450 mg/kg/gün) ve sürelerde (4 ve 6 hafta) oral yolla uygulanmasının canlı ağırlık, erkek fertilitesi (testis ve vesicula seminalis ağırlıkları), sperm kalitesi (motilite, ölü/canlı oranları ve membran bütünlüğü) ve testis dokusu oksidatif stress parametreleri (malondialdehid (MDA) ve glutatyon (GSH) düzeyleri ile süperoksit dismutaz (SOD) ve katalaz (CAT) enzim aktiviteleri) ile spermatozoon DNA hasarına olası etkileri araştırıldı. Çalışmada farelerde uygulama süresi sonunda (4 ve 6 hafta) v.
Özet (Çeviri)
In this study, boric acid were administered male Swiss albino CD-1 mice at different doses (115, 250 and 450 mg/bw/day) and duration (4 and 6-weeks) of oral administration of body weight (bw), male fertility (testis and vesicula seminalis tissue weights), sperm quality (motility, dead/live ratios and membrane integrity), oxidative stress biomarkers (malondialdehyde (MDA) and glutathione (GSH) levels as well as superoxide dismutase (SOD) and catalase (CAT) enzyme activities) and possible effects on spermatozoon DNA damage were assessed. During the study, all mice are in the application period (4 and 6-weeks) v.