Deneysel böbrek iskemi reperfüzyon hasarında beta glukanın olası koruyucu etkilerinin araştırılması
Investigation of the possible protective effects of beta glucan against experimental renal ischemia reperfusion defect
  1. Tez No: 482963
  2. Yazar: AYŞEGÜL MAVİ BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN CESUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada böbrek dokusunda oluşturulmuş iskemi ve reperfüzyonun yaratacağı oksidatif strese karşı beta-glukanın olası koruyucu etkilerinin araştırılması hedeflenmiştir. Çalışmamızda 30 adet 300-350g ağırlığında Wistar albino cinsi erkek sıçan kullanılmıştır. Sıçanlar, Sham kontrol, İskemi reperfüzyon (IR), İskemi reperfüzyon + beta glukan (IR + BG) olmak üzere gruplandırılmıştır (n=10). Sham kontrol grubuna sol nefrektomi yapılmış, sağ böbreğe herhangi bir uygulama yapılmadan histolojik ve biyokimyasal inceleme için alınmıştır. IR grubunda sol nefrektomi yapıldıktan sonra sağ böbreğe nontravmatik mikrovasküler klemple 45 dakika iskemi uygulaması yapılıp ardından 60 dakika reperfüzyon uygulanmıştır. Sağ böbrek dokuları incelenmek üzere alınmıştır. IR + BG grubunda sıçanlara 10 gün boyunca 100 mg/kg beta glukan per oral (p.o.) gastrik gavaj aracılığıyla verilmiştir. Sol nefrektomi ardından sağ böbreğe 45 dakika iskemi ve 60 dakika reperfüzyon uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the possible protective effects of beta-glucan against oxidative stres that is caused by ischemia and reperfusion injury in kidney tissue. In the study, 30 Wistar albino male rats weighing 300-350g were used (n=10). Rats were randomly grouped into three groups of Sham control, ischemia reperfusion group (IR), ischemia reperfusion + betaglucan group (IR + BG). Sham group had left nephrectomy, the right kidney, taken for histopathologic and biochemical examination. After left nephrectomy in IR group, ischemia procedure was applied for 45 minutes via nontraumatic microvascular clamp, then reperfusion was applied for 60 minute in the right kidney. In the IR+BG group, rats were administered per oral (p.o.) 100 mg/kg beta glucan via gastric gavage for 10 days. Reperfusion was applied for 60 minutes to the right kidney and ischemia application for 45 minutes. Before application, rats were not fed for 24 hours. 10 mg / kg xylazine and 50 mg / kg ketamine was administered according to their weight.