Sıçanlarda oluşturulan deneysel renal iskemi reperfüzyon modeline costunolide'in etkileri
Effects of costunolide on the experimental renal ischemia reperfusion model established in rats
- Tez No: 742421
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL AKPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Başta akut böbrek hastalığı (ABH) olmak üzere renal iskemi reperfüzyon (I/R) hasarına bağlı oluşan böbrek patolojileri dünya genelinde önemli bir sağlık sorunudur. Costunolide (COST) anti-inflamatuvar ve antioksidan etkiler başta olmak üzere birçok özellik gösteren bir seskiterpen lakton (STL) kompleksidir. Bu çalışmada COST'in renal I/R hasarına karşı etkileri araştırılmıştır. Materyal Metot: Çalışmada 40 adet Wistar albino erkek sıçan kullanıldı. Sham, I/R, I/R+COST 5mg ve I/R+COST 10 mg olmak üzere hayvanlar randomize ve eşit 4 gruba ayrıldı (n=8). Böbrek ve akciğer dokularında süperoksit dismutaz (SOD), glutatyon (GSH), myeloperoksidaz (MPO) ve malendiandehit (MDA) ölçüldü. Serum interlökin 1-beta (IL 1-B), IL-6, IL-10 ve tümör nekrozis faktör-alfa (TNF-a) düzeyleri tespit edildi. Ayrıca histopatolojik ve immünohistokimyasal boyama yöntemleri ile böbrek ve akciğer dokuları incelendi. Bulgular: I/R hasarına bağlı olarak MPO ve MDA düzeyleri artarken SOD ve GSH azaldı. Düşük ve yüksek doz COST uygulamasına bağlı olarak tüm bu değerlerde iyileşme kaydedildi. Yine I/R hasarına bağlı olarak artış gözlenen IL 1-B, IL-6, IL-10 ve TNF-a düzeylerinde düşük ve yüksek doz COST kullanımına bağlı azalma meydana geldi. Histopatolojik incelemelerde COST kullanımına bağlı her iki doku örneğinde de I/R hasarında azalma gözlendi. İmmünohistokimyasal boyamada COST uygulanması sonucu böbrek ve akciğer doku örneklerinde apoptozis, otofaji ve DNA hasarı göstergesi olan parametrelerde iyileşme gözlendi. Sonuç: Renal I/R hasarı oluşturulan ratlarda uygulanan COST oksidan/antioksidan sistem, anti-inflamatuvar süreç, apoptozis, DNA hasarı ve otofaji üzerinden olumlu sonuçlar oluşturarak protektif etki göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Renal ischemia-reperfusion (I/R) injury-related renal pathologies, especially acute kidney disease (AKI), are worldwide severe health problems. Costunolide (COST) is a sesquiterpene lactone complex with various properties, including anti-inflammatory and antioxidant effects. In this study, the effects of COST on renal I/R injury were investigated. Material and Method: Forty Wistar albino male rats were used in the study. Animals were randomly divided into 4 equal groups (n=8): Sham group, I/R group, I/R+COST 5 mg group, and I/R+COST 10 mg group. Superoxide dismutase (SOD), glutathione (GSH), myeloperoxidase (MPO), and malondialdehyde (MDA) were measured in kidney and lung tissues. Serum interleukin 1-beta (IL 1-B), IL-6, IL-10, and tumor necrosis factor-alpha (TNF-a) levels were determined. In addition, kidney and lung tissues were examined by histopathological and immunohistochemical staining methods. In histopathological examination, a decrease in I/R damage was observed in both tissue samples due to the use of COST. In the immunohistochemical staining, COST administration improved the parameters indicating apoptosis, autophagy, and DNA damage in both kidney and lung tissue samples. Results: While MPO and MDA levels elevated due to I/R injury, SOD and GSH values declined. All these values improved due to low and high-dose COST administration. There was a decrease in IL 1-B, IL-6, IL-10, and TNF-a levels, which were also increased due to the use of low and high-dose COST. Conclusion: COST showed a protective effect by producing favorable results on oxidant/antioxidant system, anti-inflammatory process, apoptosis, DNA injury, and autophagy in rats with renal I/R damage.