Aydın bölgesinde ürüne işlenecek çiğ sütlerde staphylococcus aureus ve enterotoksin varlığının araştırılması
Investigation of staphylococcus aureus and enterotoxin presence in raw milk of production in aydin region
- Tez No: 482965
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR PARIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırmamızda, Aydın ilindeki farklı üretim tesislerinde çeşitli noktalardan örneklerinde Staphylococcus aureus izolasyonu ve ürüne işlenecek olan çig süt örneklerinde S. aureus ve enterotoksinlerin varlığı ELISA metodu ile tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 2017 yılı Mayıs ayında Aydın ilinde bulunan çiğ süt ürünü işleyen tesislerden toplam 28 adet svap numunesi ve 86 adet çiğ süt örneği, S. aureus sayıları ve stafilokokkal enterotoksin (SETA, B, C, D, E Total) varlığı yönünden incelenmiştir. Analizi yapılan çiğ süt örneklerinde S. aureus sayımı TSE 6582 ISO 6888 standardı çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda incelenen 86 adet çiğ süt örneğinin tamamının S. aureus sayısı yönünden Türk Gıda Kodeksi, 2009/14 Tebliğ numaralı, Çiğ Süt ve Isıl İşlem Görmüş İçme Sütleri Tebliğinde Değişiklik Yapılması Hakkında Tebliğ'e uygun olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmada stafilokokkal enterotoksin varlığının saptanması amacıyla ELISA yöntemi kullanılmıştır. Test sonucunda 86 adet çiğ süt örneğinin hiçbirinde stafilokokkal enterotoksin varlığı belirlenmemiştir. Sonuç olarak incelenen çiğ sütlerde enterotoksin tespit edilmemiş olmakla birlikte süt işleme tesislerinin çeşitli noktalarından alınan numunelerde S. aureus varlığı saptanmasıyla, halk sağlığının risk altında olduğu gösterilmiştir. Bu sebepten süt işleme tesislerinde üretim hijyeni, temizlik ve dezenfeksiyon protokolleri ve personelin bilgilendirilmesi konularına önem verilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is the investigation of the presence of Staphylococcus aureus and enterotoxin in raw milk for production found in different enterprises of Aydın province. For this reason we examinated 28 swab samples taken from different points and 86 raw milk samples for S. aureus count and staphylococcal enterotoxins (SETA, B, C, D, E Total). S. aureus analyses in raw milk samples were conducted within the framework of TSE 6582 ISO 6888 standard. According to Turkish Food Codex (Number: 2009/14), all of the samples of 86 total raw milk examined were determined to be appropriate in terms of S. aureus count. S. aureus analyses in raw milk samples were conducted within the framework of TSE 6582 ISO 6888 standard In this study ELISA test used for the presence of staphylococcal enterotoxins. The result of test, neither of 96 raw milk samples was contaminated with staphylococcal enterotoxin. As a result, it has been shown that enterotoxin was not detected in the raw milk examined but the presence of S. aureus in samples taken from various points of milk processing plants showed that public health is at risk. Therefore, it is necessary to give importance to production hygiene, cleaning and disinfection protocols and informing the personnel at milk processing plants.