Sığırlarda moraxella bovıs'in izolasyonu ve antibiyotik duyarlılıklarının belirlenmesi
Isolation of moraxella bovis in cattle and detection of antibiotic susceptibilities
- Tez No: 482967
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR PARIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Araştırmamızda sığırlarda infeksiyöz keratokonjuktivitis olgularından Moraxella bovis izolasyon oranının saptanması ve izole edilecek suşların antibiyotik duyarlılıklarının saptanması amaçlanmıştır. Araştırmanın hayvan materyalini infeksiyöz keratokonjuktivitis klinik bulguları mevcut olan Aydın ilindeki sığır işletmelerinde bulunan ve çeşitli yaşlardaki 100 adet sığır oluşturmuştur. Sığırların konjuktival keselerinden steril svaplar ile sürüntü numunesi alınarak, etken izolasyonu yapılmıştır. İzolasyon sonrası yapılan fenotipik identifikasyon sonucunda incelenen 80 adet oküler sürüntü örneğinin 10 (% 12.5) adedinden M. bovis identifiye edilmiştir. Ayrıca M. bovis dışında 44 Proteus sp., 25 Streptococcus sp., 16 Staphylococcus sp., 8 Bacillus sp., 2 Corynebacterium sp., 1 E. coli ve 1 Candida sp. identifiye edilmiştir. M. bovis suşlarına yapılan antibiyogram testleri sonucunda M. bovis izolatlarının amoksisilin- klavulanik asit'e % 70, florfenikol'e % 80, Sefoperazona % 60, oksitetrasikline ve enrofloksasine % 50, gentamisine % 40 oranlarında duyarlı, klaritromisine % 80 ve eritromisin'e % 100, oranlarına dirençli olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, M. bovis etkenine bağlı İBK hastalığının sürülerde erken dönemde teşhis edilmesi ve tedavide etkin antibiyotiklerin kullanımının yaygınlaştırılmasının sağlanması ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The scope of this study was determination of isolation rates of Moraxella bovis from infectious bovine keratoconjunctivitis cases in cattle and antibiotic susceptibility of strains. The animal material of research, consisted of 100 units of existing animals and different age groups with infectious bovine keratoconjunctivitis clinical findings found in the cattle business in Aydın Province. Isolation of the agent was done by taking sterile swab samples from the conjunctival sacs of cattle. Ten (5.12%) M. bovis were identified by phenotypic identification in 80 ocular swabs sasmples. Also 44 Proteus sp., 25 Streptococcus sp., Staphylococcus sp 16., 8 Bacillus sp., 2 Corynebacterium sp., 1 E. coli and 1 Candida sp. have been identified. Antibiogram test results revealed that M. bovis isolates were sensitive to amoxicillin to clavulanic acid in the ratio of 70 %, florfenicol in the ratio of 80 %, cefoperazone in the ratio of 60 % oxytetracycline and enrofloxacin in the ratio of 50 %, gentamicin 40%, resistant to clarithromycin in the ratio of 80%, erythromycin in the ratio of 100%. As a result, it has been revealed that IBK disease due to M. bovis etiology should be diagnosed early in the course of the disease and the inducement of the use of effective antibiotics in the treatment.