İleri derecede preterm yenidoğanlarda presepsinin morbiditeyi öngörme yetisi
The ability of presepsin to predict morbidity in very preterm newborns
- Tez No: 544866
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL AYŞE ACUNAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Gerek erken gerekse de geç başlangıçlı neonatal sepsiste presepsinin güvenilir bir biyobelirteç olduğu öne sürülmektedir. Erişkinde miyokard enfarktüsü, hipertansiyon gibi inflamatuar durumlarda da anlamlı yükseldiği belirlenen presepsinin, nekrotizan enterokolit (NEK), intraventriküler kanama (İVK), patent duktus arteriozus (PDA), bronkopulmoner displazi (BPD) gibi ileri derecede preterm yenidoğanlarda sık görülen morbiditeleri ve mortaliteyi öngörebilme durumunu belirlemeyi amaçladık. Yenidoğan yoğun bakım ünitemize (YYBÜ) Haziran 2017- Haziran 2018 tarihleri arasında yatırılan ≤32 gebelik haftası doğan ve konjenital anomalisi olmayan tüm preterm yenidoğanlar prospektif olarak çalışmaya dahil edildiler. 24. ve 72.saatte ve ilk morbidite geliştiğinde presepsin içinkan örneği alındı ve kemiluminans enzim immunassay yöntemi ile çalışıldı. İlk 24 saatte ayrıca SNAPPE skorlaması yapıldı. Ünitemizde takip edilen 52 ileri derecede preterm (28,7±2,6 hafta ; 1225±446 gr) yenidoğandan 4'ü kültür pozitif sepsis olduğu için değerlendirme dışı bırakıldı. İVK, PDA, NEK ve BPD olgularının 24.saat ve 72.saat laboratuvar değerlerinde presepsin, CRP, lökosit, MNS ve platelet açısından anlamlı fark görülmedi. Olguların ilk tanı anında alınan tetkiklerine bakıldığında ise CRP, lökosit, MNS ve platelet açısından anlamlı fark yokken; presepsin NEK grubunda bu kez belirgin yüksek görülmesine rağmen istatistiksel anlamlı farklılık bulunmadı. Bu durum vaka sayımızın azlığından kaynaklanabileceği için, daha geniş vaka gruplarıyla daha fazla çalışma yapılması halinde NEK ile presepsin arasında anlamlı bir ilişki saptanabileceği sonucuna vardık. Yaşayan 38 olgunun 16'sı en az bir morbidite geliştirdi. Bu hastaların tekrarlayan presepsin ölçümlerinde 24., 72. saat ve tanı anı presepsin değerleri arasında istatistiksel fark olmadığı fakat tanı anında presepsin değerinin hafif artmış olduğu gözlendi (p=0,102). NEK grubunda tekrarlayan presepsin değerleri 24. saatte düşük iken 72.saatte anlamlı daha yüksekti (p=0,024). Takipleri sırasında hiçbir morbidite gelişmeyen 10 olgunun 24 ve 72.saat presepsin değerleriyle morbidite geliştiren hastaların tekrarlayan presepsin ölçümleri karşılaştırıldığında, morbidite gelişmeyen 10 olgu ile IVK (n=13), NEK (n=15), PDA (n=5) ve BPD (n=5) gelişen olguların 24. saat ve 72. saat presepsin değerleri arasında istatistiksel anlamlı fark yoktu. Sonuç olarak, ileri derecede preterm yenidoğanlarda presepsinin morbidite ve mortaliteyi öngörmede yetersiz olduğu saptanmış olup daha büyük ölçekli çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is suggested that presepsin is a reliable biomarker for both early and late onset neonatal sepsis. We aimed to determine whether presepsin, which increases significantly in inflammatory conditions such as myocardial infarction and hypertension in adults, can predict the mortality and common morbidities of preterm newborns such as necrotizing enterocolitis (NEC), intraventricular hemorrhage (IVC), patent ductus arteriosus (PDA) and bronchopulmonary dysplasia (BPD). All preterm neonates without congenital anomalies who were born before 32 weeks of gestation hospitalized in our neonatal intensive care unit (NICU) between June 2017 and June 2018 were included in the study prospectively. Blood samples were taken within 24th and 72nd hours and when the first morbidity developed; serum presepsin levels were measured by chemiluminant enzyme immunoassay method. SNAPPE scoring was performed within the first 24 hours. Four of the 52 preterm infants (28.7 ± 2.6 weeks; 1225 ± 446 gr) who were followed in our unit were excluded from the evaluation because they had culture positive sepsis. There was no significant difference between the 24th and 72nd hour laboratory values of IVK, PDA, NEC and BPD cases in terms of presepsin, CRP, leukocyte, MNS and platelet. There was no significant difference in terms of CRP, leukocyte, MNS and platelet counts in the first diagnosis. Although presepsin values were significantly elevated in the NEC group, no statistically significant difference was found. As this may be due to the small number of cases, we concluded that a significant relationship could be found between NEC and presepsin if more studies were performed with larger case groups. 16 of 38 survivors developed at least one morbidity. In the repeated measurements of those patients, the values of presepsin were slightly increased at the moment of diagnosis but no significant difference was observed (p = 0.102). 24th hour values were significantly lower and 72nd hours were significantly higher (p = 0.024) in the NEC group. The 24th and 72nd hour presepsin values of 10 patients who had no morbidity during the follow-up period were compared with the patients who developed morbidity IVK (n = 13), NEC (n = 15), PDA (n = 5) and BPD ( n = 5). There was no statistically significant difference between the 24th and 72th hour presepsin values of the two groups. In conclusion, it is found that presepsin is insufficient in predicting morbidity and mortality in very preterm newborns and larger scale studies are needed.