Avustralya Sineması'nda Türk ve Avustralya askerinin temsili
Turkish and Australian Soldier representations in Australian Cinema
  1. Tez No: 483032
  2. Yazar: BURAK IRMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN AKKOR GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Sinema ülkelerin kendilerini, değerlerini ve kutsallarını yansıttıkları kültürel ve ideolojik bir mecradır. Aynı zamanda sinema kültürel anlamda ya da düşman olarak 'öteki'nin inşasının yapıldığı ve temsil edildiği bir alandır. Bu çalışmada sinemanın bu özelliğinden hareketle Avustralya Sinemasında Anzakların ve düşman olarak Türklerin temsilinin nasıl olduğu, Türk temsilinde Oryantalist öğelere yer verilip verilmediği, mekan ve yerli karakterlerin 'Doğulu' olarak nasıl temsil edilldiği Türk ve Anzak temsillerinin bir arada bulunduğu seçilmiş filmlerde incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda Anzak Miti denilen fenomenin incelenen filmler yoluyla yeniden üretildiği, bazı filmlerin savaş ve İngiliz aleyhtarı söylemi içinde barındırdığı, yine bazı filmlerde örtük olarak olumsuz Türk temsili olmakla beraber genel anlamda Türk söyleminin nötr olduğu anlaşılmıştır. Türk temsilinin çok az olduğu, Doğulu mekanların, yerli halkın ve karakterlerin temsilinin 'olumsuz' ve Oryantalist paradigmayla oluşturulduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca bazı filmlerde milliyetçi ideolojinin etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Cinema is a cultural and ideologic medium in which countries reflect themselves, their values and their sacred basics. At the same time, Cinema is an area where 'the other' is constructed as an enemy or built in a cultural context. In this study, based on this feature of Cinema, these components are examined in a way to shed light on how the representations of 'Anzacs' and 'Turks' as enemy are constructed, whether representation of Turks has Orientalist elements and how representation of places and local people as 'Eastern People' are represented in selected movies which have both Turk and Anzac representations in Australian Cinema. In research results, it has been found that the phenomenon called 'Anzac Myth' is regenerated through the movies which have been examined in this study, that some movies are anti-war and anti-British, and that even though some movies have latent anti-Turk represantations, in general the representation of Turk in movies is 'neutral'. The incidences of respresentations of Turks in selected movies are very few and the representations of Eastern places and local people in the Middle East are 'negative' and they are constructed within Orientalist paradigm. It has also been observed that nationalist ideology has an impact on some movies.