Evlilik birliğinin eşlerin tasarruf yetkisine getirdiği sınırlamalar
Mariage union's limitations of spouses' power of disposition
  1. Tez No: 483037
  2. Yazar: EYLÜL CAN KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmanın amacı 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nun 193. maddesinde eşlerin birbirleriyle ve üçüncü kişilerle diledikleri hukuki işlemi yapabilme özgürlüğüne, evlilik birliğini korumak amacıyla getirilmiş bulunan sınırlamalardan, tasarruf yetkisi sınırlaması niteliğinde olanların incelenmesidir. Bu kapsamda, aile konutu ile ilgili işlemlerde eşin rızasının aranması (TMK m. 194), eşlerden birinin belirli malvarlığı üzerinde hâkim kararıyla tasarruf yetkisinin sınırlandırılması (TMK m. 199) ve yasal mal rejimi olarak kabul edilen edinilmiş mallara katılma rejiminde eşlerin paylı mülkiyetindeki mallar bakımından eşlerin pay üzerindeki tasarruflarının diğer eşin rızasına bağlı olmasına (TMK m. 223/II) ilişkin yasal düzenlemeler incelenmiştir. Öncelikle aile ve evlilik birliği kavramları, evlilik birliğini koruyucu hükümlerin önemi ve amacı ortaya konulmuştur. Ardından, çalışmanın kapsamına giren her bir kanun hükmünün amacı, hukuki niteliği, uygulama şartları ve sonuçları, ayrı ayrı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to describe the exceptional provisions that aim to protect the marriage union which are limitation of spouses' power of disposition on the rule of the freedom to do legal transaction with each other or the third person on Turkish Civil Code Article 193. In this context, the consent of the other spouse for one of the spouses' acts of disposal related to the family house (Art. 194), limitation of one of the spouses' power of disposition with the judge's decision on certain assets (Art. 199) and the necessity of the other spouses' consent for one of the spouses' disposition on his/her share in the legal property regime, for the properties which are co-owned by spouses (Art. 223/II) were examined. First, the concept of family and marriage union, the importance and purpose of the protective provisions to marriage union were explained. Then, purpose, legal character, application conditions and legal results of each article were analyzed separately.