Potansiyel stres kaynaklarının üniversite kütüphanecilerinin çalışma yaşamı kalitesi üzerindeki etkisi: İstanbul örneği
The effect of the potential stress resources on quality of working life of university librarians: The case of İstanbul
  1. Tez No: 483039
  2. Yazar: KAAN ÇINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET FAHRİ FURAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Psikoloji, Information and Records Management, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Dünyada ekonomik, teknolojik, ve sosyal alanlarda yaşanan hızlı değişim, yüzyılımızı zor, rekabetçi ve çok çalışmanın gerekli olduğu bir dönem haline getirmiştir. Stres günümüzde hemen hemen her alanda ve herkes tarafından karşılaşılan ve yaşanan bir gerçek olarak ortaya çıkmaktadır. İnsanlar şartlar gereği yaşamlarının büyük bir bölümünü stresin temel kaynağı olan iş ortamında geçirmekte ve dolayısıyla stres ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu çalışmanın amacı İstanbul'da bulunan ve merkez kütüphaneleri 2010 yılı ve öncesinde kurularak kütüphane sistemi işler hale gelmiş olan devlet ve vakıf üniversitelerinin merkez kütüphanelerinde tam zamanlı çalışan kütüphanecilerin çalışma yaşamı kalitelerini, iş ve özel yaşamlarını ruhen ve bedenen etkileyen ve çalışma yaşamı kalitelerini etkileme potansiyeline sahip strese neden olan faktörleri ve bu faktörlerin direkt veya dolaylı olarak ortaya çıkardığı sonuçları ortaya koyarak çalışma yaşamı kalitesi üzerindeki etkilerini ortaya çıkarmaktır. Çalışma yaşamında kalite anlayışı yakın dönemde akademik ve kurumsal çalışmaların temelini oluşturmaktadır. Özellikle“çalışma yaşamını nasıl daha nitelikli ve stressiz bir hale getirebiliriz?”düşüncesi bu çalışmaların başlangıç noktasını oluşturmaktadır. Çalışma ortamı ve çalışma ortamı dışındaki değişkenlerin stres algısını ve çalışma yaşamı kalitesini belirlemede önemli olduğu varsayılmaktadır. İstanbul'daki devlet ve vakıf üniversitesi kütüphanelerinde çalışan kütüphanecilerin üzerindeki stresi belirlemeye yönelik olan bu çalışmanın yapılmasında on-line anket ve görüşme yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid change in economic, technological, and social areas in the world has made it necessary to work hard and competitive in XXI century. This lifestyle has caused the stress factors to become more pronounced and this stress has begun to threaten the healthy life of people. Stress emerges as a reality felt in almost every environment and everybody's life today. People spend a large amount of their time in the business environment and are thus exposed to stress. The aim of this study was to examine the effects of the working life qualities of full-time working librarians in the central libraries of state and private universities in Istanbul and central libraries established in 2010 and earlier ,with the library system functioning in a way that affects their work and personal lives in a profound and potentially positive way, to identify the reasons and the implications of these factors on the“quality of working life”by revealing the direct or indirect consequences. Quality understanding in working life has been the basis of both academic and organizational studies in recent years. Especially the ways to make our working life more qualified constitutes the starting point of these studies. It is assumed that variables outside the working environment and working environment are important in determining the stress perception and quality of working life. An on-line questionnaire was used to determine the stress on the librarians working in state and private university libraries in Istanbul. As a result, the sources of potential stress in the university libraries affected the quality of working life negatively.