Kadın ve din: Sebilürreşad Dergisi örneği (1923-1925)
Women and religion: Sebilürreşad Dergisi example (1923-1925)
  1. Tez No: 483041
  2. Yazar: TEVRAT TEMEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRSEN BANU OKUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Toplumsal rollerin inşasındaki en önemli etkenlerden biri de dindir. Dinler de birer kurum olarak insanların kendilerine yükledikleri anlam çerçeveleriyle etkileşim göstermekten uzak kalamazlar. Bu nedenle her din kendi içinde, birbirinden farklılık gösteren dini ideolojiler, dini dünya görüşleri barındırmaktadır. 20. yüzyılda Müslüman coğrafyada en fazla etki gösteren dini düşünce akımlarından biri de İslamcılıktır. Bu çalışma toplumsal bir rol olarak“kadın”kimliğinin inşasında dinin etkisini İslamcı düşüncenin en açık bir şekilde ifade bulduğu Sebilürreşad Dergisi (1923-1925) örneğinde irdelemeyi hedeflemektedir. Çalışma sosyal bilimler için tarihsel bir veri niteliği taşıyan Sebilürreşad dergisi metinlerinin nitel analiz yöntemiyle incelenmesi sonucu hazırlanmıştır. Çalışmada ilk dönem İslamcı düşüncenin modernleşme süreçlerinde yaşanan toplumsal değişimlere karşı kadının süregelen geleneksel statüsünün korunması gerektiği şeklinde tavır geliştirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu tavır Türk toplumu da dahil olmak üzere milletlerin kadının toplumsal rolünü kurgulama şekliyle de büyük ölçüde benzerlik taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the most important factors in the construction of social roles is religion. Religions, as institutions, can not stay away from interacting with the frameworks of meaning they place on them. For this reason, every religion has its own religious ideologies, worldviews that are different from each other. Islamicism is one of the most influential religious thought trends in the 20th century in the Muslim world. This study aims to examine the influence of religion in the context of“women”as a social role in the case of Sebilürreşad Journal (1923-1925), where the Islamic thought expresses the clearest expression. The study is the result of a qualitative analysis of the texts of the Sebilürreşad journal which is a historical data quality for the social sciences. In this study, it was reached that the Islamist thought's attitude towards social change in the process of modernisation has developed a stance that women's traditional status should be protected. This attitude is also largely similar to the way which the nations, including the Turkish society, have shaped the social role of women.