Ulusal ve uluslararası pazarlarda tasarım markaları ve üç boyutlu markaların hukuki açıdan incelenmesi
Legal analysis of design brands and three-dimensional brands in national and international markets
  1. Tez No: 483110
  2. Yazar: CEREN GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SANEM ALKIBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Çalışmanın amacı, Türkiye'de üç boyutlu marka tescilinin incelenmesi ve bu süreçte yaşanan sorunların belirlenerek öneriler geliştirilmesidir. Çalışmada yeni nesil markalar olarak tasarım markaları ve üç boyutlu markaların tescil uygulamaları ve hukuki nedenlerle Fikri ve Sınaî Haklar Hukuk Mahkemesi'ne açılan üç boyutlu marka davaları incelenerek sorunların ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaçla, markaların tescillenmeye başladığı 1995 yılından 2016 yılına kadar Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiş 323 üç boyutlu markanın 556 sayılı Markaların Korunması Kanun Hükmünde Kararname'ye uygunluğu bağlamında analiz edilmiştir. Araştırma sonunda üç boyutlu tasarım, üç boyutlu şekil ve üç boyutlu marka kavramlarının yeterli düzeyde bilinmediği, başvuru sahiplerinin üç boyutlu markanın ayırt edici özelliklerini ve Nice sınıflandırma kodlarının alt başlıklarını yeterli derecede bilmedikleri tespit edilmiştir. Üç boyutlu markalar ve tasarım markaları hakkında Fikri ve Sınaî Haklar Mahkemesinde görülen davalar incelendiğinde, daha önce tescil edilmiş tanınmış markaların benzerlik veya ayırt edicilik niteliklerinin yetersizliğinden ve markaların şekil itibariyle ayırt edicilik sınırlarının doğru belirtilmemesinden kaynaklanan sorunlar olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective of this work is to examine the three-dimensional brands registration in Turkey and to identify the problems experienced in this process and to develop suggestions. In this study was to examine the three-dimensional brands lawsuits filed by the Intellectual and Industrial Property Rights Court for registration of design brands and three-dimensional brands as new generation brands and for legal reasons. For this purpose, the 323 three dimensional brands which have been registered by Turkish Patent Institute from the year 1995 when brands started to be registered to the year 2016 are have been analyzed in the context of the Decree-Law Number 556 on the Protection of Trademarks in conformity with the provisions thereof. At the and of the research, insufficiency on the knowledge regarding the concepts of three dimensional design, three dimensional shape and three dimensional brands; the characteristics of three dimensional brands and the subtopics of Nice classification codes are not, sufficiently known by the applicants have been detected. To bring an action against three dimensional brands and design brands, Intellectual and Industrial Property Rights Court have been litigated. Whenever the cases seen in court are examined, problems arising from the insufficiency of the similarity or distinctiveness qualities of brands registered before, and well-know and ,the distinctiveness borders of brands which are not exactly, specified are drawn attention.