Uzun vadeli yabancı kaynaklardan doğan kur farklarının bilançoya yansıması
Balance channel reflection of difference of differences from long-term foreign resources
  1. Tez No: 483111
  2. Yazar: MURAT YÜCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE YİĞİT ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Gelişen teknoloji ve küreselleşme ile birlikte toplumların birbiriyle etkileşimi artmış, ortak değerler bulma çabası yoğunlaşmıştır. Bu süreçte ülkelerin ekonomileri de birbirinden etkilenir hale gelmiştir. Uluslararası ticari ilişkilerin yaygınlaşması ile beraber kısa ve uzun vadeli kaynakların kullanımı da gündeme gelmiştir. İleri bir tarihte ödenmek üzere alımı yapılan bir kaynağın değerlemesinde bazı sorunlar yaşanabilmektedir. Yönetim politikaları, ekonomik krizler, devalüasyon gibi nedenlerden dolayı yerel para biriminin yabancı para birimleri karşısındaki değeri etkilenmektedir. Bu bağlamda döviz üzerinden yapılan anlaşmalarda bazen tarafların sorumlulukları artabilmekte, döviz kurundaki değişime göre vergi tutarları da değişebilmektedir. Bu çalışmada literatür bilgileri eşliğinde uzun vadeli yabancı kaynaklardan dolayı kur farkının işletmelerin bilançolarına olan etkisinin derinlemesine incelenmesi hedeflenmiştir. Bu çalışmada kur farkı kavramından ve döviz kuru riski kavramından bahsedilmiştir. ayrıca Vergi Usul Kanun'una göre kur farkı ve değerleme kavramından bahsedilmiştir. Uzun vadeli yabancı kaynaklar ve değerlemesinden bahsedilerek, uygulama bölümünde uzun vadeli yabancı kaynaklardan doğan kur farklarının nasıl muhasebeleştirileceğine dair bir monografi çalışması yapılmıştır. Yapılan monografi çalışmasında ilk olarak bir havayolu firmasının gelecek yıllara ve aylara ait olan uçak sigorta bedelinin kayıtlarını ne şekilde yapacağı örneklendirilmiştir. İkinci olarak havayolu firmasının yabancı para birimi cinsinden banka kredisi ile satın aldığı uçağın hem VUK'a hem de Türkiye Muhasebe Standartlarına göre ne şekilde muhasebeleştirileceği, söz konusu işlemden doğan kur farklarının yıllar bazında gelir/gider olarak nasıl gösterileceği anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the developing technology and globalization, the interaction of the communities has increased and the effort to find common values has been concentrated. In this process, the economies of the countries have also become influenced by each other. Along with the widespread of international commercial relations, the use of short and long term resources became a current issue. There may be some problems in valuing a source that has been purchased to be paid at an advanced date. Administrative policies, economic crises, devaluation, influence the value of local currency against foreign currencies. In this context, the liabilities of the parties can sometimes be increased during the agreements made on the foreign exchange, and the tax amounts can be changed according to the exchange rate change. In this study, it is aimed to investigate in depth the effect of exchange rate difference on business partners' balances due to long term foreign resources in the context of literature information. In this study, the concept of exchange rate difference and the concept of exchange rate risk are mentioned. Also the concept of exchange rate and valuation according to the Tax Procedure Law. Long-term foreign resources and their valuations were discussed, and a monograph study was conducted on how to account for foreign exchange differences arising from long-term foreign liabilities. In the monograph study, it is first exemplified how an airline company will record the records of the aircraft insurance fee belonging to future years and months. Secondly, how the airline company will be accounted for in accordance with both the Tax Procedure Law and the Turkish Accounting Standards will be accounted for by the foreign currency denominated bank loan, and how the exchange differences arising from the transaction will be expressed as income / expense over the years.