Kamu hastaneleri ile özel hastanelerin etkinliğini etkileyen faktörler (Ankara ili örneği)
Public hospitals and special hospitals efficiency effect factors )ankara provience sample)
- Tez No: 483126
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ORHANER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ankara ilindeki kamu hastaneleri ile özel hastanelerin etkinlik düzeylerini, hastane etkinliklerinin zaman içindeki değişimini ve bu değişimin nedenini tespit ederek hastane etkinliğine etkisi olabilecek faktörleri incelemektir. Araştırmada, Ankara ilinde faaliyet gösteren 27 kamu hastanesi, 13 özel hastane olmak üzere 40 hastanenin verileri esas alınmıştır. Bu çalışmada etkinlik düzeylerini ölçmek için Veri Zarflama Analizi, etkinliğin zaman içinde değişiminin değerlendirilmesi için Malmquist Toplam Faktör Verimliliği Endeksi, etkinliğe etki eden faktörlerin incelenmesi için Tobit Model kullanılmıştır. Çalışma sonucunda 2015 yılı itibariyle hastanelerin %58' inin saf teknik etkin, %25' inin toplam etkin çalıştığı, zaman içinde etkinliklerin iki dönemde azaldığı, üç dönemde arttığı görülmüş, ortalama kalış günü ve yatan hasta oranının etkinlik skorlarını negatif; yatak doluluk oranı, yatak/hekim oranı ve yatak/hemşire oranının etkinlik skorlarını pozitif yönde etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purposes of this study are to examine the efficiency levels of public and private hospitals, to analyze the changes in hospital activities over time, and to identify the factors those may influence on hospital efficiency by determining the cause of these changes in Ankara. In this study, data set of 40 hospitals in Ankara, which contains 27 public hospitals and 13 private hospitals, were utilized. Data Envelopment Analysis was employed to measure the efficiency levels. Malmquist Total Factor Productivity Index was used to evaluate the change of the efficiency over time. Furthermore, Tobit Model was applied to explore the factors affecting the efficiency. Result of the study, it has seen that 58% of the hospitals were operated in pure technical efficiency, 25% of the hospitals were operated in gross efficiency in 2015. During to time horizon, the efficiency was reduced in two different time periods but it was increased another three different time periods. In addition, average length of stay and ratio of inpatients were effected efficiency scores negatively; however, bed-occupancy, bed-physician and bed-nurse ratios were effected positively.