Determinants of economic growth in ethiopia: A time series analysis, 1980-2014
Etiyopya'da ekonomik büyüme belirleyicileri: Zaman serisi analizi, 1980-2004
- Tez No: 483125
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİYE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tezi, Etiyopya'daki ekonomik büyümenin belirleyicilerini araştırmaya çalışmıştır. Bunu yaparken, 1980 ve 2014 yılları arasındaki zaman serisi verilerini kullanılmıştır. Teorik ve ampirik literatür kapsamlı bir şekilde incelenerek yedi önemli belirleyici belirlenmiştir. Bunlar sağlık ve eğitim harcaması, gayrisafi sermaye oluşumu, ticarete açıklık, doğrudan yabancı yatırım, enflasyon ve özgürlük ve demokrasi endeksleridir. Bu çalışma, Johansen'in çok değişkenli eş bütünleşme ve nedensellik yaklaşımını ve Hata Düzeltme Modeli'ni (ECM) kullanılmıştır. Çalışmanın sonucu, ekonomik büyüme ve belirleyiciler arasındaki uzun vadeli ilişkinin varlığını ortaya koymaktadır. Kısa vadede, eğitim ve sağlık harcamaları ve enflasyon büyümeyi artırırken, yerli yatırımlar ve doğrudan yabancı yatırımlar büyümeyi olumsuz etkilemektedir. Bununla birlikte, ticarete açıklık, özgürlük ve demokrasi, Etiyopya'da kısa vadede büyümeyi etkilemek açısından önemsiz bulundu. Nedensellik analizi ve hata düzeltme modeli sonuçlarına dayanarak, belirleyicilerin kısa vadede ülkedeki ekonomik büyümeyi birlikte belirlemek açısından önemli olduğunu ve uzun vadede, büyüme ile ilişkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study tries to investigate the determinants of economic growth in Ethiopia. In doing so, it uses time series data for the period between 1980 and 2014. Seven important determinants are identified through extensive review of theoretical as well empirical literature. These include health and education expenditure, gross capital formation, openness to trade, foreign direct investment, inflation, and freedom and democracy indices. The study employs Johansen's multivariate cointegration and causality approach and Error Correction Model (ECM). The result of the study reveals the presence of long run relation between economic growth and its determinants. Education and health expenditure, and inflation have found growth-enhancing in the short run, while domestic investment and foreign direct investment have found detrimental to growth. However, openness, freedom and democracy have found insignificant in affecting growth in the short run in Ethiopia. From causality analysis and error correction model, it is inferred that the determinants as a whole jointly cause growth in the short run and relate with growth in the long run.