Kurumsal sosyal sorumluluğun örgütsel bağlılık üzerine etkisi: Ankara ilinde bir uygulama
The effect of corporate social responsibility on organizational commitment: An application in Ankara
- Tez No: 483132
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN PARILTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Sürdürülebilir rekabet avantajı sağlayacak temel unsurlardan biri olan kurumsal sosyal sorumluluğun uygulanmasında politik, ekonomik ve toplumsal gereksinimler bulunmaktadır. Bununla birlikte ticari amaç güden kuruluşlarda uygulanmasında ise paydaş yaklaşımı çerçevesinde çalışanlarına değer atfetmesi de yer almaktadır. Nitekim kurumsal sosyal sorumluluk projelerine destek veren işletmelerin iş görenlerin örgütsel bağlanmasını amaç edindiği görülmektedir. Zira kurumsal sosyal sorumluluk projelerinde işletmelerin kazanımlarından birisi de nitelikli personeli elde etme ve personelinin işletmedeki verimliliğinin artmasını sağlamaktır. Bu noktada bu çalışmanın amacı Türkiye için oldukça yeni bir alan olan kurumsal sosyal sorumluluğun çalışanların örgütsel bağlılığı üzerindeki etkisini tespit etmek olarak belirlenmiştir. Kamu hastaneleri örnekleminde yürütülen çalışma sonucunda korelasyon ve regresyon analizi uygulanarak, kurumsal sosyal sorumluluk algısının çalışanların örgütsel bağlılık duygularını olumlu etkilediği tespit edilmiştir. Özelikle duygusal bağlılık boyutunun örgütlere pozitif katkısı açısından kurumsal sosyal sorumluluk algısının etkisi daha ön plana çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
There are political, economic, and societal motives for corporate social responsibility as a basic factor providing sustainable competitive advantage. In addition, valueing employees is another motive to adopt corporate social responsibility in profit maximizing organizations in accordance with stakeholder approach. Towards this end, it is observed that organizations sponsoring corporate social responsibility projects aim at making employees committed to them. Because retention of qualified manpower and increase in labor productivity are of gains of organizations. To this point, this study aims to determine effect of corporate social responsibility, which is a pretty new concept in Turkey, on employees' organizational commitment. The study on public hospitals employes correlation and regression analyses and reveals that corporate social responsibility positively affects employees' organizational commitment. In particular, positive contribution of corporate social responsibility to affective commitment is of great significance