Türk katılım bankalarındaki yabancıların payının aktif kârlılığı üzerine etkisi
Impact of foreign shares to profitability in Turkish participation banks
  1. Tez No: 483133
  2. Yazar: AZİZA HASHİ ABOKOR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE EBRU AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Çalışmada, 2006-2015 yılları arasında Türkiye'de bankacılık sektöründe faaliyet gösteren Katılım Bankalarında (faizsiz finans sistemindeki) yabancıların payı ve bunun aktif kârlılığıüzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkiyi ortaya koymak için çeşitli ekonometrik modeller uygulanmıştır. Değişkenler arasında aktif kârlılığının, yabancı paylarının, toplanan fonların, kullandırılan fonların ve öz kaynakların uzun dönemli ilişkili olmadığı belirlenmiştir. Nedensellik testine göre kullandırılan fonların ve toplanan fonların iki yönlü ilişki içinde olduğu tespit edilmiştir. Aktif kârlılığının ve yabancı payların arasında ise tek yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Covering the period 2006 to 2015, this paper aims at empirically studying the impact of foreign shares on the profitability of participation banks. Several econometrical models have been implemented to reveal this relation among variables. There is no co-integration result between profitability on the one hand, and foreign shares, deposits, loans and equity on the other hand. According to the Granger causality test lag 1, a bidirectional relationship exists between deposits and loans. Meanwhile, a unidirectional relationship exists between profitability and foreign shares.