Turist bakış açısıyla destinasyon rekabet gücünün belirlenmesine yönelik bir araştırma
A research on the destination competitiveness from the tourists' perspective
  1. Tez No: 483151
  2. Yazar: AYŞE NEVİN SERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN PARS ŞAHBAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu çalışmada, destinasyonların rekabet gücünü etkileyen faktörlerin turist bakış açısıyla ortaya konulması ve destinasyon rekabet gücü ile turistik deneyim ve turist motivasyonu arasındaki ilişkinin çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılarak tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda turist motivasyonunun ve seyahat öncesi deneyim, tatil yeri deneyimi, seyahat sonrası deneyim evrelerinden oluşan turistik deneyimin algılanan destinasyon rekabet gücü üzerindeki etkisi incelenmiştir. Ayrıca turist motivasyonunun turistik deneyime etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Bununla birlikte algılanan destinasyon rekabet gücünün, turistik deneyimin ve turist motivasyonunun sosyo-demografik özelliklere bağlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığı yapılan fark analiziyle ölçülmeye çalışılmıştır. Veri toplama aracı olarak, kapsamlı bir literatür taraması sonucunda oluşturulan anket formu kullanılmıştır. Çalışmada, elde edilen bulgular doğrultusunda, algılanan destinasyon rekabet gücü ile turistik deneyim arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Turist motivasyonunun algılanan destinasyon rekabet gücünü ve turistik deneyimi etkilediği bulgusuna ulaşılmıştır. Ayrıca sosyo- demografik özelliklerin çeşitli düzeylerde sözü geçen değişkenleri etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the factors affecting on tourists' perception of destination competitiveness and the relationship between perceived destination competitiveness and touristic experience and tourist motivation by using multiple linear regression analysis. For this purpose, the effect of touristic experience and tourist motivation on perceived destination competitiveness has been examined. Furthermore, it was intended to investigate the effect of tourist motivation on touristic experience. The study further measure any significant differences in the perceived destination competitiveness, tourist experience and tourist motivation on the basis of the socio-demographic characteristics. As a data gathering tool, a questionnaire which is formed as a result of a comprehensive literature search was used. The findings revealed that tourists' perceived destination competitiveness is affected by the tourist motivation and the touristic experience, which includes the experience in pre-trip planning, on-site and after-trip phases. Also tourist motivation was found to affect perceived destination competitiveness and touristic experience. In addition, socio-demographic characteristics were found to affect the mentioned variables at various levels.