Primary education as a lead force in human capital formation and economic development in South Sudan
Güney Sudan'da beşeri sermaye oluşumu ve ekonomik kalkınmada öncü bir güç olarak temel eğitim
  1. Tez No: 483152
  2. Yazar: KIDEN SAWALA LAKI LUKUDU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Beşeri sermaye, eğitim, sağlık ve iş başında eğitim gibi alanlara yapılan bir yatırım olarak tanımlanır. Beşeri sermaye, emek ve emek-dışı piyasa faaliyetlerinde verimliliği arttırır ve bir ülkenin ekonomik kalkınması ile ilişkilendirilir. Gelişmiş ülkelerden elde edilen veriler eğitim, sağlık ve işbaşında eğitimi desteklemenin ekonomik büyüme ve kalkınmayı geliştirdiğini göstermektedir. Diğer yandan son 20 yılda gelişen ekonomilerden elde edilen veriler ise eğitim ve sağlık gibi alanlara yatırım yapmanın ekonomik kalkınmanın motoru olduğunu göstermiştir. 2011 yılının Ocak ayında yapılan bir referandum vasıtasıyla Güney Sudan Cumhuriyeti'nin Sudan'dan barışçıl bir şekilde ayrılışını takiben 9 Temmuz 2011 tarihinde Güney Sudan Dünya'nın en genç ulusu haline gelmiş ve Afrika'nın 55. ülkesi olmuştur. Bu yeni ülke, 50 yıllık savaşın kalıntısı ve istikrarsızlığının yanı sıra önemli ölçüde kalkınma ihtiyacı ile yüz yüze gelmiştir. Ülke 2/3'ü 30 yaşın altında olan genç bir ülke olmasının yanı sıra okuma yazma oranı %27 seviyesindedir. Bu zorlu tablo, ülkenin önemli ölçüde cinsiyet eşitsizliği ve pek çok insani gelişme zorlukları ile katlanmaktadır. Güney Sudan, görece az gelişmiş ve Dünyada çoğunlukla petrole bağımlı bir ekonomidir. Güney Sudan'ın ihracatının neredeyse toplamı ve GSYH'sinin %60'ı petrolden oluşmaktadır. Ülkenin işgücü, önemli ölçüde düşük beşeri sermayeye sahiptir. Bu durum, özellikle genç işçiler için okuryazarlığın, beceri eğitimi ve diğer türdeki eğitimin önemini ortaya koymaktadır. Nerdeyse bu işçilerin 10 tanesinden 9'u herhangi bir niteliğe sahip değildir ve bunların yalnızca % 2'sinden azı ortaokul sonrası eğitime sahiptir. Eğitim seviyesi, kentliler, erkekler ve zenginler arasında daha yüksek olmasına rağmen bu kesimlerin çoğunda bile eğitim yoktur. Aktif nüfus içinde ücretsiz kesimin payı, yüksektir ve tarım kesimi istihdamda düşük verime sahip işçilere sahip olarak önemli role sahiptir. Bu alanda çok fazla çalışma yapılmadığı için bu çalışma ülkedeki gerçek beşeri sermaye oluşumunu incelemeyi amaçlamaktadır. Aynı zamanda bu çalışma Güney Sudan'da temel eğitim ve sağlık alanına yatırım yapmanın ekonomik kalkınmaya katkısını gösteren önceki çalışmalara da değinmektedir.
Özet (Çeviri)
Human capital is defined as an investments in areas such as education, health, and on-the-job-training, it enhances productivity in the labor and non-labor market activities, and has always been connected to economic development of a country. Evidence from developed countries experiences supporting education, health and training in promoting economic growth and development, promoted in the last two decades developing countries to investments in those areas as an engine of economic development. Following a peaceful secession from the Sudan through a referendum in January 2011, The Republic of South Sudan became the world's newest nation and Africa's 55th country on July 9, 2011. The new nation, faces dual challenge of 50 years of war legacy and instability, alongside massive development needs. The country is very young with two-thirds of the population under the age of 30, literacy rate of 27% coupled with a significant gender disparities and several human development challenges. South Sudan remains relatively undeveloped and is the most oil-dependent country in the world, with oil accounting for almost the totality of exports, and around 60% of its gross domestic product (GDP). The labor force is extremely characterized by low levels of human capital. This shades light to the importance of literacy, skills training and other forms of education, especially for young workers. Nearly nine out of ten workers are without any qualification, while less than two percent possess post-secondary education. Education levels are higher among urban residents, among males and among the wealthy, but by far the largest share of even these groups have no education. Non-wage sector is found to host a large share of active population, and agriculture sector to be dominated with low- productivity employment. Since not so many studies were carried out in this area, this paper aims to investigate the actual reality of Human capital formation in the country, and also presenting evidence from previous studies demonstrating education's contributions to economic development to promote investment in primary education and health in South Sudan if it wants to breakout and develop its economy.