Siproheptadinin sıçan karaciğeri glutatyon düzeyine etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 48317
  2. Yazar: MELİHA ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. F. ÖMER ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
-30- OZET Antihistaminik bir madde olan siproheptadin vücutta özellikle karaciğerde mikrozomal enzimlerin etkisi ile elektrofilik metabolitlerine dönüşebilir. Bu çalışmada, siproheptadinin uygulanmasını takiben sıçan karaciğeri glu- tatyon seviyesinde bir azalma oluşturup oluşturmadığı incelenmiştir. Bu amaçla siproheptadin deney hayvanlarına iki ayrı doz seviyesinde (dü şük: 4 mg/kg, tek ve tekrarlanan; ve yüksek: 60 mg/kg) uygulanmış ve takiben ka raciğer glutatyon seviyesi Ellman belirteci yardımı ile spektrofotometrik olarak tayin edilmiştir. Yapılan ölçümlerde deney hayvanlarının normal karaciğer glutatyon seviye leri ortalama 214.48 ± 14.60 mg glutatyon/100 g karaciğer iken, bir defalık düşük doz çalışmasında ortalama 198.32 ± 5.64 mg glutatyon/100 g karaciğer, tekrarla nan düşük doz çalışmasında 185.9 ± 5.94 mg glutatyon/100 g karaciğer, yüksek doz çalışmasında 110.81 ± 14.84 mg glutatyon/100 g karaciğer olarak bulunmuş tur. Düşük ve yüksek doz siproheptadin uygulaması deney hayvanlarında kara ciğer glutatyon seviyelerini düşürmüş ve bu düşüş ile normal seviye arasındaki farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
-31- 7. SUMMARY Cyproheptadine is an antihistaminic agent and can be biotransformed to its electrophiiic metobolite in the body especially in the liver by the activities of micro somal enzymes. In this study, it was investigated whether cyproheptadine causes any decre ase in hepatic glutathione level in rats. Cyproheptadine was administered to test animals in two dose levels (low: 4 mg/kg, single and repeated; and high: 60 mg/kg). Liver glutathione level was measured spectrophotometrically by using DTNB. The resultant glutathione levels were 198.32±5.64 mg glutathione/100 g li ver in the single low dose group; 185.9±5.94 mg glutathione/100 g liver in the re peated low dose group, 11 0.81 ±14.84 mg glutathione/100 g liver in the high dose group, while the glutathione level in the control group was 214.48±14.60 mg glutat hione/100 g liver. The decreases in hepatic glutathione levels after the cyproheptadine admi nistration both in the high and low dose were statistically significant relative to control group.