Burun cerrahisi uygulanacak hastalara preoperatif siproheptadin hidroklorid veririlmesinin postoperatif titremeye olan etkisinin araştırılması
Investigation of preoperatively effects of cyproheptadine hydrochloride on posteperative shivering in patients undergoes nose surgery
  1. Tez No: 192230
  2. Yazar: İSA BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YILMAZ ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZETPostanestezik titreme, cerrahi operasyon sonrasında hastaların % 5-70'inde yaygın olarak gözlenen, hasta konforunu bozan ve postoperatifkomplikasyonlara neden olan bir sorundur. Bu çalışma postanestezik titremeyiönlemede siproheptadinin etkilerini araştırmak amacıyla planlanmıştır.Çalışmamız burun ameliyatı geçirecek toplam 44 hasta üzerindegerçekleştirildi. 21 hastaya preoperatif 45 dakika önce oral 10 mgsiproheptadin verildi. Diğer 23 hastaya ise plasebo uygulandı. Operasyon odasınaalınan hastaların ortalama arter basıncı, kalp atım hızı ve periferik oksijensaturasyonu monitörize edildi. Tüm hastalara IV olarak 2-3 mg/kg propofolütakiben 0.5 ?g/kg remifentanil uygulanarak gerçekleştirilen anesteziindüksiyonunu takiben 0.5 mg/kg atrakuryum ile kas gevşemesi sağlandı. Operasyonsüresince ameliyathane ısısının 22-24 oC arasında tutulması sağlandı. Hastalarınanestezi indüksiyonundan önce, sonra ve ameliyat süresince ortalama arterbasıncı, kalp atım hızı ve timpanik membran yolu ile vücut ısıları ölçüldü.Operasyon bitiminde ekstübe edilen hastalarda görülen postanestezik titreme 5dereceli bir skala ile belirlendi.Postanestezik titreme görülme sıklığının siproheptadin grubunda (% 29),plasebo grubuna (%52) göre daha düşük olduğu ancak bunun istatistiksel olarakanlamlı olmadığı (p>0.05) bulunmuştur. Gruplar arasında titreme şiddetlerininbenzer olduğu görülmüştür. Grupların intraoperatif ve postoperatif olarakölçülen vücut ısısı ortalamaları arasında istatistiksel fark bulunmamıştır.Sonuç olarak, preoperatif 45 dakika önce verilen, tek doz, 10 mg oralsiproheptadin postanestezik titreme oranını azaltmaktadır ancak faklı dozkombinasyonu ve daha büyük hasta serileri ile çalışmaların yapılması uygunolacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYPostanesthetic shivering is seen 5-70 % of cases postoperatively, cancause postoperative complications and is not comfortable for patients. In thisstudy we aimed to investigate the effects of cyproheptadine on preventingpostanesthetic shivering.Our study is completed with 44 patients scheduled for nose surgery. 10 mgoral cyproheptadine was given to 21 patients 45 minutes before preoperatively.Placebo was given to other 23 patients. Patients were monitored for meanarterial pressure, heart rate and peripheric oxygen saturation in operationroom. Anesthesia induction was applicated as IV with 2-3 mg/kg propofol and 0.5?g/kg remifentanyl, extention of muscles was administered with 0.5 mg/kgatracurium. During the operation temperature of the operation room was keptbetween 22-24 oC. Mean arterial pressure, heart rate and body temperature withtympanic membran were assesed before and after anesthesia induction and duringthe operation. At the end of operation after extubation, postanestheticshivering was evaluated with 5 point scale.Frequency of postanesthetic shivering was reduced in cyproheptadine group(29%) compared with placebo group (52%) but this difference was notstatistically significant (p>0.05). Severity of shivering was similar betweentwo groups. There was no statistically significances between intraoperative andpostoperative body temperature means of the groups.As a result; preoperatively 10 mg, oral, single dose of cyproheptadinereduces postanesthetic shivering but it should be studied with combinations ofdifferent doses and larger patient series.