20. yüzyılın ilk yarısında Kırım Türkleri ve sürgünü
The first half of the 20th century the Crimean Turks and exile
- Tez No: 483185
- Danışmanlar: PROF. DR. VARİS ÇAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu tezde Kırım Türkleri'nin Anavatan Kırım'ı kaybetmemek adına önce Çarlık Rusyası'na daha sonra Sovyetler Birliği'ne karşı verdikleri mücadele, Kırım Tatar Milli Hareketi ve Kırım Sürgünü incelenmektedir. Tezin ana konusu iki kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda Kırım Tatar Milli Hareketi'nin tarihi gelişimi, ikinci kısımda Kırım ve Kırım Türkleri'nin İkinci Dünya Savaşı'ndan nasıl etkilendiği, savaşın ardından gerçekleşen sürgün ve sürgünün sonuçları değerlendirilmiştir. 1939'dan 1956'ya kadarki süreçte savaş, baskı, değişen dengeler bağlamında Sovyetler Birliği'nin Kırım politikaları ve Kırım Türkleri'nin milli mücadelesi basın ve yayın organları üzerinden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Crimean Turks' struggle that is firstly against Tsarist Russia and then Soviet Union in order to not lose Crimea, Naionalist Movement of Crimean Tatar and Crimean Exile are examined. The thesis' point of focus is divided into two parts. The first part evaluates the historical development of Nationalist Movement of the Crimean Tatars and the second part focuses on how the Crimean Turks and Crimea itself was effected by the Second World War, the Crimean exile that took place after the war, and consequeences of the exile. During period from 1939 to 1956, the Soviet Union's Crimean Turks' struggle of survival are examined in the context of war, oppression, and shifting powers based on media organs.