Mecmua-i Gazeliyat-ı Türki(Metin-inceleme-dizin)
Mecmua-i Gazeliyat-ı Türki(Text-examination-indeks)
  1. Tez No: 483184
  2. Yazar: HANIM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI AKSOYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Mecmûaların, Klâsik Türk edebiyatında ve sosyal ve beşeri ilimlerin diğer alanlarındaki çalışmalarda önemli bir yeri vardır. Mecmûaların alt kategorisinde olan şiir mecmûaları da biyografi kaynaklarında adı geçmeyen şairleri, divan tertip etmemiş şairlerin şiirlerini ya da divan tertip eden şairlerin divanında olmayan şiirleri içermesi, şiirlerin yanısıra içerisine yazılmış notlarla derlendiği döneme dair bilgileri sunmasıyla birlikte edebiyat tarihine katkı sağlayacak birçok önemli bilgiyi barındırması sebebiyle ilmî çalışmalara kaynaklık etmiştir. Bu çalışmamızda ele alınan Kitabhane-i Meclis-i Şuara-yı Milli 5499/335 numarada kayıtlı Mecmûa-yı Gazeliyyât-ı Türkî adlı eser de çoğunlukla gazellerden oluşan zaman zaman yalnızca beyitlerin yer aldığı sonunda ise bir kıtèa ve ferd bulunan şiir mecmuasıdır. Elimizdeki mecmûa Latin harflerine aktarılarak bir değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Üç bölümden oluşan çalışmanın“Giriş”bölümünde“mecmûa”nın sözlük anlamlarının üzerinde durulmuş bunun yanısıra mecmûaların tasnifine dair bilgilerin yer aldığı bir başlık ve ardından özellikle“şiir mecmûaları”nın Klâsik Türk edebiyatına katkıları ele alınmıştır.“İnceleme”bölümünde ise metnin imlasına, mürettibin tertip usulüne, mecmuada hangi şairin kaç şiiri olduğuna, mahlas beyti bulunmayan şiirlere, şiirlerin nazım şekillerine değinilmiş, mürettibin şiirlerini kaydettiği şairlerin kimler olduğu saptanmış ve bu şairler hakkında bilgi verilmiş, metinden harketle mürettibin kimliği tespit edilmeye çalışılmıştır.“Metin”bölümünde Arap harfli mecmûa Latin harferine çeviriyazı işaretleriyle aktarılmış, metinden kaynaklı okumakta güçlük çekilen yerler vezin ve anlam yardımıyla tamamlanmaya çalışılmış, mevcut divanlardan ulaşılabilen metinlerle tamamlanarak nüsha farkları dipnotlarda belirtilmiş, okunamayan kısımlarda ise metnin aslı geçtiği yere kopyalanmıştır. Çalışmamızın sonunda, metinde geçen kişi ve yer adlarına dair de bir dizin mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Magazines, which has an important place about other sciences and classical Turkısh literature. Poetry magazines, which is in the lover category of magazines, is a sourche of scientific studies because of contain poets, whose names isn't in the biography sourches, the poems of non-poetry books poet or contain poems isn't in the poetry books of poems, besides the poems notes written in the magazines, give information about period when collected time. The magazine handled in this work which occured mostly 'gazels', sometimes where took part only two verse, at the end of the magazine has a 'kıt'a' and 'ferd'. Poetry magazine in our possession handled by transcribe to Latin alphabet. In introduction of the tree part work refer to the dictionary meaning of“mecmûa”besides a tittle which has information about the classification of magazines and then handled specificcally contrubutions of poetry magazines to clasiccal Turkısh literature. Also in the review section refered to spelling of the text, composition method of compiler, how many poems of which poets in the magazine, poets which has no nickname of poet, verse type of the poems; determined who are poets compiler have recorded their poems and give information about the poets, tried to determine by considered the text. In the part of the text, the magazine have Arabic alphabet transferred to Latin alphabet by using the transcription marks. Have difficulty reading due to the text tried to complete with the help of measure and meaning of the poems and words that are difficult to read caused from the text tried to complete with the help of measure and meaning. Copy difference specified with complete the accesible text that accesible from available divans, also in unreadable parts, original text copied relevant place. An index which contain person and location names in the text are available at the end of our study.