Önkoşullamanın oklüzyon aritmilerine karşı koruyucu rolünde L-arjinin ve L-name'in etkisi
The Role of L-arginine and L-NAME on the protective effect of preconditioning against occlusion-induced arrhythmias
- Tez No: 49148
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İCLAL ÇAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
-32- VI. ÖZET Bu çalışmada, anesteziye sıçanlarda önkoşullamanın, oklüzyonun oluşturduğu aritmilere karşı koruyucu etkisi üzerinde, L-arjinin (NO prekür- sörü) ve L-NAME (nitrik oksit sentaz inhibitörü)'in etkisi incelenmiştir. Oklüzyon oluşturmak için koroner ligasyon metodu kullanılmıştır. Kontrol grubunda (Grup I) sıçanlar 30 dakika oklüzyona tabi tutulmuşlardır. Grup ll'de 30 dakikalık oklüzyondan 10 dakika önce intravenöz yoldan L- arjinin (100 mg/kg) verilmiştir. Grup III ve Grup IV sıçanlar 30. dakikalık ok lüzyon periyodundan önce 3 dakikalık test oklüzyonunu takiben 5 dakika reperfüzyon ile önkoşullanm ıslardır. Ayrıca grup IV'te, önkoşullama proto kolünden 10 dakika önce intravenöz L-NAME (10 mg / kg ) verilmiştir. L-Arjinin total ektopik atım sayısı, ventriküler ektopik atımların başlama zamanı ve ventriküler takikardiyi değiştirmemiştir, fakat ventriküler fibrilas- yon insidansını azaltmıştır. Önkoşullanmış sıçanlarda L-NAME, önkoşullamanın oklüzyon ile oluşturulan aritmilere karşı koruyucu etkisini ortadan kaldırmış ve test ok- lüzyonu sırasında kalp durması ile sonlanan irreversibl fibrilasyona neden olmuştur. Bulgular, L-arjininin sıçanda oklüzyon aritmilerine karşı her hangi bir yararlı etkisi olmadığını göstermektedir. Ancak, L-NAME'in önkoşullamanın aritmilere karşı koruyucu etkisi üzerindeki rolünün daha ayrıntılı incelenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
-33- VII. SUMMARY in the present study we have investigated the effect of L-arginine (NO precursor) and L-NAME (a nitric oxide synthase inhibitor) on the antiarrhythmic effect of ischaemic preconditioning against occlusion - induced arrhythmias in the anaesthetized rat. it has been used the method of coronary ligation to induce occlusion. in the control group (Group l), the rats were subjected to occlusion for 30 min. in Group II, 10 min before 30 min occlusion, L-arginine ( 100 mg / kg) was administered intravenously. Group III and Group IV rats were preconditioned by a 3 min occlusion follovved by 5 min reperfusion before 30 min occlusion period. in addition, L-NAME (10 mg / kg) was administered intravenously 10 min before preconditioning protocol in group IV. L-Arginine did not modify the total number of ectopic beats, the time of onset of ventricular ectopic beats and ventricular tachycardia but, it decreased the incidence of ventricular fibrillation. in the preconditioned rats, L-NAME abolished the protective effect of preconditioning against occlusion - induced arrhythmias and caused irreversible fibrillation vvhich was terminated by cardiac arrest during test occlusion. Results shovved that L-Arginine did not have any beneficial effect against occlusion - induced arrhythmias in the rat. Hovvever, effect of L-NAME on preconditioning - induced protection against arrhythmias must be further investigated.