Azerbaycan'da meyhanacılık geleneği
Meyhanacilik tradition in Azerbaijan
- Tez No: 483219
- Danışmanlar: PROF. DR. İSA ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Âşıkların en önemli özelliklerinden biri irticâlen şiir söyleyebilmeleridir. Rastgele kişiler tarafından verilen bir ayak üzerine, belli ölçüt ve kaideler dâhilinde şiir söyleyebilmek oldukça zor bir iştir. Âşıkların bu istidadlarını gösterdikleri yerlerden biri de âşık atışmalarıdır. Meyhanacılık irticali olarak icra edilen bir atışma türüdür. Azerbaycan'da“Abşeron Yarımadası”ismi verilen bölgede oldukça yaygın olan meyhanacılığın tanınırlığı her geçen gün artmaktadır. İcra edildiği yerlere bizzat giderek şahit olduğumuz bu gelenek günümüzde canlılığını koruyarak varlığını devam ettirmektedir. Bu tezimizde meyhanacılık geleneğinin tarihi gelişim sürecini, onun âşıklık geleneği ile benzer ve farklı yönlerini ve geleneğin günümüzdeki durumunun ne olduğunu incelemeye çalışacağız.
Özet (Çeviri)
One of the most significant characteristics of minstrels is that they can recite poems extemporaneously. It is a really hard job to recite poems within certain metrical structures and rules on a rhyme pattern given by random individuals. One of the cases where minstrels can display their capabilities is minstrels' battle of words. Meyhanacilik is a form of these battle of words which is carried out extemporaneously. The popularity of meyhanacilik, which is rather well-known in the Absheron Peninsula in Azerbaijan, is increasing every passing day. This tradition, which we have witnessed in person in the mentioned performance places, continues its existence in the most vital way even today. In this thesis, we are attempting to investigate the historical development process of the meyhanacilik tradition, its similarities to and differences from the minstrelsy tradition and the current condition of it in the present time.