Türkiye'de vergi kaybının coğrafi bölgeler bazında oyun kuramı yaklaşımı ile incelenmesi
The examination of tax loss in Turkey with the game theory approach on the basis of geographical regions
- Tez No: 483229
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Vergiler her devlet için önemli bir gelir kaynağı olmakla beraber, her mükellef için bir maliyet unsuru olup, kullanılabilir geliri azaltmaktadır. Bu nedenle, devlet tahsil edeceği vergi miktarını artırmaya çalışırken, mükellefler ödeyecekleri vergi miktarını azaltmaya çalışmaktadır. Bu çalışmada Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan 2008 - 2015 yılları için elde edilen veriler doğrultusunda Türkiye'deki her bir ilin kişi başına düşen vergi kaybı büyümesi hesaplanmış ve bu illerin ait olduğu coğrafi bölgeler için ayrı ayrı oyun kuramı modeli kurulmuştur. Türkiye'deki yedi coğrafi bölge için oluşturulan oyun kuramı modelleri WINQSP paket programı ile çözülerek, her bir bölge için en az vergi kaybı büyümesi bulunmuştur. Bu doğrultuda, vergi kaybı büyümesinin en az ve en fazla olduğu iller tespit edilip, vergi kaybı büyümesinin fazla olduğu iller için çözüm önerileri sunulmuştur. Genel bir değerlendirme yapılması açısından ise, Türkiye'de 2008 - 2015 yılları arasında coğrafi bölgeler bazında vergi kaybı büyümesinin karşılaştırmalı değişimine ilişkin yorumlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although the taxes are an important source of income for every government, they are cost element for taxpayers and reduce disposable income. Due to this fact, while governments try to increase the tax amount they collect, taxpayers try to decrease the amount they pay. In this study, with the data obtained for the years 2008 - 2015 from the Revenue Administration, the per capita tax loss growth of each province in Turkey has been calculated and game theory models have been established for the geographical regions to which these provinces belong The game theory models established for seven geographical regions in Turkey have been solved via WINQSB package program and the least tax loss growth for the regions has been found. In this line, a solution proposal has been presented for the cases where the tax growth is too high, by finding the least and the biggest tax loss growth of regions. In terms of making a general assessment, comments have been made on the comparative change of tax loss growth in Turkey between 2008 - 2015 on the basis of geographical regions.