Rol belirsizliği ve rol çatışmasının örgütsel bağlılık ile ilişkisi (Ankara ili bir kamu hastane örneği)
Role ambiguity and role conflict are relationship to organizational commitment (A state hospital case in Ankara)
- Tez No: 483228
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKAİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Gelişen dünyada, modernleşen yönetim anlayışı ile yöneticiler çalışanlarına daha çok önem vermekte, çalışanlarını kaybetmemek için çeşitli yönetim stratejileri geliştirmek zorundadırlar. Bu yönetim stratejilerinden biri de örgütsel bağlılıktır. Yüksek örgütsel bağlılık duygusuna sahip çalışanların işe geç gelme, işten ayrılma, stres, devamsızlık gibi olumsuz sonuçları en aza indirdiği düşünülmektedir. Örgütsel hedeflere ulaşmada etkin bir yol olan örgütsel bağlılığı, gerek örgüt içi gerekse örgüt dışı birçok faktör etkilemektedir. Rol belirsizliği ve rol çatışması bunlardan yalnızca bir ikisidir. Örgütlerde rol belirsizliğinin olması rol çatışmasını doğurmaktadır. Rol çatışması ve rol belirsizliğinin olduğu örgütlerde örgütsel bağlılığın düzeyinin de düşük olması beklenmektedir. Bu araştırma matriks örgüt yapısına sahip organizasyonlardan biri olan hastanelerde, rol belirsizliği ve rol çatışmasının örgütsel bağlılık ile ilişkisini açıklamayı amaçlamaktadır. Çalışmanın örneklemini Ankara Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan 198 çalışan oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak rol belirsizliği, rol çatışması ve örgütsel bağlılığı ölçen üç ölçek kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen veriler frekans, yüzde dağılımları, keşifsel faktör analizi kullanılarak değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırmanın ilk kısmında rol belirsizliği ve rol çatışmasının genel çerçevesinden bahsedilmiş olup ikinci kısımda örgütsel bağlılıktan bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde araştırmanın amacına, yöntemine, bulgularına ve yorumlarına yer verilmiştir. Rol belirsizliği ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin demografik özelliklerine göre yapılan analizler sonucunda; çalışanların yaş, cinsiyet, eğitim düzeyine göre anlamlı bir farklılık bulunduğu görülmüştür. Rol çatışması ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin demografik özelliklerine göre yapılan analizinde ise, çalışanların yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi ve hizmet sınıfına göre anlamlı bir farklılık bulunduğu görülmüştür. Son olarak yapılan korelasyon analizi sonucunda rol belirsizliği ve rol çatışması ile örgütsel bağlılık boyutları arasında negatif yönlü ilişkinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's developing world, along with the modernized management mentality, managers attach more importance to their employees and have to develop various management strategies in order not to lose them. One of these management strategies is organizational commitment. It is considered that the employees who have a high sense of organizational commitment minimize the negative consequences at work such as arriving late, leaving early, stress, and absenteeism. Organizational commitment, which is an effective way to achieve organizational goals, is influenced by many factors both within and outside the organization. Role ambiguity and role conflict are simply two these affecting factors. Role ambiguity in organizations yields role conflict. The level of organizational commitment is expected to be low in the organizations where there are role conflict and role ambiguity. This research aims at explicating the relationship between role ambiguity and role conflict and organizational commitment in hospitals, which fall into the category of organizations with matrix organizational structure. The sample of the study consists of 198 employees working in Ankara Physical Therapy and Rehabilitation Training and Research Hospital. The instruments of the study include three scales to collect data on role ambiguity, role conflict, and organizational commitment. The data obtained in the study were evaluated and interpreted using frequency, percentage, and exploratory factor analysis. The study covers a general framework for the role ambiguity and role conflict in the first chapter and the organizational commitment in the second chapter. Chapter 3 presents the purpose of the study, methodology, findings, and discussions. The results of the analyses of the relationship between role ambiguity and organizational commitment based on the demographic characteristics discovered a statistically significant difference depending on the age, gender and education status of the employees. Meanwhile, the results of the analyses of the relationship between role conflict and organizational commitment based on the demographic characteristics revealed a statistically significant difference depending on the age, gender, marital status, and education status of the employees. Finally, the correlation analysis performed in the study established that there was a negative relationship between role ambiguity and role conflict and organizational commitment.