Dört ve beş yıldızlı otel işletmelerinde çalışanların presenteeism (İşte varolamama) düzeylerinin karşılaştırılması: İzmir örneği
The comparison of presenteeism levels of four and five star hotels employees: The case of İzmir
  1. Tez No: 483230
  2. Yazar: IŞIL CANKÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKYAY UYGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı, dört ve beş yıldızlı otel işletmelerinde çalışanların presenteeism düzeylerini belirlemek ve dört ve beş yıldızlı otel işletmelerinde çalışanların presenteeism düzeylerinde farklılık olup olmadığını tespit etmektir. Bu amaç doğrultusunda, araştırmanın örneklemini oluşturan İzmir ili merkez ilçelerinde bulunan dört ve beş yıldızlı otel işletmelerinde çalışan 426 kişiye anket uygulanmıştır. Anket uygulaması sonucunda, kontrol değişkenlerine ve ifadelere ilişkin veriler, frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri kullanılarak değerlendirilmiş ve kontrol değişkenleri açısından anlamlı bir farklılığın bulunup bulunmadığının belirlenmesi amacıyla bağımsız örneklem t testi ve varyans analizi (anova) yapılmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına göre, otel işletmelerinde çalışanların presenteeism düzeyleri ile dört ve beş yıldızlı otel işletmesinde çalışma durumu arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Dört yıldızlı otel işletmelerinde çalışanların presenteeism düzeyleri beş yıldızlı otel işletmelerinde çalışanlara göre daha yüksektir. Bununla birlikte dört ve beş yıldızlı otel işletmelerinde çalışanların çoğunluğunun presenteeism yaşadığı, presenteeisme neden olan faktörlerin sadece sağlıkla ilgili olmadığı, presenteeism düzeyinin artmasında ve presenteeism yaşanmasında bireysel, örgütsel ve çevresel faktörlerinde etkili olduğu belirlenmiştir. Ayrıca presenteeismin kadın, yaşı yüksek, eğitim durumu düşük, hizmet süresi fazla, yönetici ünvanı düşük veya yönetici ünvanına sahip olmayan, kronik bir rahatsızlığı olan çalışanlarda daha fazla görüldüğü, presenteeism düzeylerinin daha yüksek olduğu ve daha fazla presenteeisme maruz kaldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the presenteeism levels of the employees working in the four and five star hotels and if there are any differences in the presenteeism levels between those two. In this respect, a questionnaire was applied to 426 people working in the four and five star hotels in the district of Izmir. Upon the application of the questionnaire, an independent samples T-test and Variance analysis (Anova) were carried on in order to determine whether there is a significant difference between the two samples after evaluating the frequencies, percentages, arithmetic means an standard deviations. According to the results, there is a significant difference between the presenteeism levels and the state of working in a four or five star hotel of the employees. The presenteeism levels of the employees working in the four star hotels were much higher than the employees working in the five star hotels. Moreover, most of the employees working in a five or five star hotel were facing the presenteeism. And it was determined that factors that cause presenteeism were not merely related to health, but also to the factors such as organization and environment. Further, it was found out that employees that are female, older, under educated, having a chronic disease face presenteeism much more evidently, their levels of the presenteeism is higher and are much more exposed to presenteeism.