Afganistan'da dış yardım ve ekonomik kalkınma
Foreign aid and economic development in Aghanistan
  1. Tez No: 483231
  2. Yazar: ABDUL WAHED RAHIMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİYE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı; uluslararası ve diğer örgütler in, koalisyon ülkeleri ile birlikte Afganistan'nın iktisadi kalkınmasına sağladıkları katkının boyutlarını incelemek ve aynı zamanda, uluslararası örgütlerin desteğiyle, bu güne kadar oluşturulan idari yapıyı ortaya koymaktır. Amaç ve sonuçları bakımından, Afganistan için tasarlanan kalkınma programı, yeni Afganistan düzeni ve kalkınma sürecinde bağışcılar tarafından izlenmeye başlanan yeni stratejinin bir örneği olarak görüldüğünden, çalışmanın çıkış noktası, bu kalkınmanin görünmeyen amaçlarının olduğu temeline dayandırılmıştır. Araştırma sonucunda, uluslarararası yardımların Afganistan'ın iktisadi kalkınmasına yapılan katkıların hedefinin yalnızca, Afganistan'da barınan teröristleri yok etmek ve evrensel ölçülerde, demokratik bir yönetim yapısı oluşturmak olup olmadığının ortaya konması ve ABD'nin müdahale ile elde ettiği kazanımların tespit edilmesi hedeflenmiştir. Tez içeriğinde esas olarak, kalkınma programların ve koalisyon güçlerinin askeri müdahalesinin amaçları, hukuki durumu ve sonuçları ile Afganistan'da oluşturulan yeni yönetimin özellikleri, uluslararası konferans ve toplantılara yer verilmiştir. Ayrıca Afganistan'ın jeostratejik önemi ve bu nedenle bölgede yaşanan iktidar mücadelesi, Sovyet işgali, Afganistan'da Taliban ve kökten dinci islami terörizm gerçeği, müdahale sonrası Afganistan'da bulunan uluslararası örgütler ve askeri güçler ele alınmış, BM'nin Afganistan'daki siyasi ve askeri faaliyetlerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to analyze different dimensions of the Afghanistan's development by U.S. and her allies, and at the same time, to ana lzye administrative structures experineced with the support of international organizations in Afghanistan so far. In terms of objects and results, because it is thought that support to Afghanistan is an example to the strategy followed by foreign countries in new Afghan order and development process; focus of this work is based on the idea that there are some invisible aims of this development program. At the end of this work, it is aimed to inquire whether the aim of the coalition governments is only to implement new administration structure accepted by international agenda or not, and on the other hand it is aimed to clarify interests of US through this intervention. In its core, this work examines In that international operations in Afghanistan have not been so much effective in helping to establish nation-state institutions and systems, international countries state development operations in Afghanistan, providing the stability of a state united, and political need to maintain economic, institutions related to the social and security, regional cooperation, corruption, gender equality, the Afghanistan national development strategy implementation and structures to establish, Afghanistan's economic situation, the US and other countries contracts in Afghanistan and what is effective aid on Afghanistan development are highlighted in the thesis.