Sosyal medyanın satın alma öncesi ve sonrası tüketici davranışına etkisi
Effects of the social media on pre-purchase and post-purchase consumer behavior
- Tez No: 483233
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADRİ GÖKHAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Sosyal medya, her geçen gün daha fazla insan tarafından benimsenmekte ve her geçen gün daha fazla insan sosyal medyayı günlük rutinlerine dahil etmektedir. İnsanların sosyal medyayı birer bilgi kaynağı olarak gördüğü günümüzde, sosyal medyanın tüketicilerin satın alma öncesi ve sonrası davranışlarına olan etkisini tespit etmek ve bu doğrultuda önerilerde bulunmak önemlidir. Bu sebeple bu çalışma kapsamında sosyal medya kavramı, sosyal medyanın tarihi ve gelişimi, sosyal medya araçları, sosyal medya pazarlaması ve tüketici davranışı kavramları ele alınmıştır. Çalışmanın alan araştırması bölümünde; sosyal medyanın, tüketici satın alma öncesi ve sonrası davranışlarına olan etkisini tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırma sırasında kolayda örneklem yöntemi kullanılmış ve araştırma, sosyal medya sitelerinden en az bir tanesini aktif olarak kullanan 697 katılımcı ile yapılmıştır. Araştırma kapsamında katılımcılara; sosyal medya kullanım alışkanlıklarını, sosyal medya bağlarının güçlülüğünü, sosyal medya kullanım yoğunluğunu, sosyal medyada satın alma öncesi ve sonrası davranışlarını tespit etmeye yönelik sorular yöneltilmiştir. Araştırma sonucunda ise tüketicilerin sosyal medya kullanım yoğunluğu ve sosyal medya bağlarının güçlülüğü ile sosyal medyada satın alma öncesi ve sonrası davranışları arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu; aynı zamanda tüketicilerin sosyal medyada satın alma öncesi ortaya koyduğu davranışlar ile satın alma sonrasında ortaya koyduğu davranışlar arasında da yine anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social media is being adopted by more and more people every day, and more and more people are incorporating social media into their daily routines. Today, when people see social media as a source of information, it is important to identify the effect of social media on pre-purchase and post-purchase behaviors of consumers and to make recommendations in this direction. For this reason, within the context of this study, the concepts of social media, history, and development of social media, social media tools, social media marketing, and consumer behavior are covered. In the field research section of this study; the effect of social media on the pre-purchase and post-purchase behavior of consumer is intended to be determined. During the research convenience sampling method has been used and a survey has been conducted with 697 participants who actively use at least 1 of the social media sites. Within the scope of the research questions were asked to participants in order to determine their social media usage habits, the strength of social media ties, the intensity of social media usage, and their pre-purchase and post-purchase behaviors in social media. As a result of the research, it is found that there is a significant relationship between the pre-purchase and post-purchase behavior of consumers and the intensity of social media usage and also the strength of social media ties; at the same time It is also found that there is a significant relationship between the behaviors that consumers exhibit before purchasing and the behaviors that they exhibit after purchasing in the social media.